KrajRegion

Oszuści telefoniczni znów atakują! Na te numery NIE ODDZWANIAJ!

Dzwonią najczęściej w godzinach wieczornych lub nocnych. Kto? Oszuści telefoniczni, którzy liczą na to, że oddzwonimy i zapłacimy za połączenie spore pieniądze. O coraz popularniejszym procederze informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 

Najczęściej na numer użytkownika dzwoni zagraniczny numer często z „egzotycznego" kraju np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej, tj. krajów, których międzynarodowe numery kierunkowe (+243) oraz (+225) pozostawione na wyświetlaczu aparatu użytkownika jako połączenia nieodebrane mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243…..) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225…) może być mylony przez użytkownika z numerem kierunkowym strefy np. 22 – Warszawa, 24 – Płock – relacjonują metodę działania oszustów przedstawiciele UKE.

 

Internetowe fora pełne są relacji oburzonych klientów sieci telefonii komórkowej, którzy są zaskoczeni wysokimi opłatami za połączenia z zagranicznymi numerami. Problem jednak w tym, że abonentowi trudno jest wykazać, że padł ofiarą oszustwa…

 

Ostatnio otrzymujemy wiele sygnałów, że pojawiają się także numery przypominające polskie numery komórkowe –  np. 703…, które wykorzystują ten sam mechanizm „naciągania” abonentów – dodają spece z UKE.

 

Oszuści są bardzo sprytni. Często wykorzystują także trik z dźwiękiem udającym zakończenie połączenia. Nieostrożny abonent jest przekonany, że rozmowa już się zakończyła i odkłada telefon. Tymczasem kosztowne połączenie trwa w najlepsze. Jaka na to rada? Zawsze po rozmowie używajmy przycisku kończącego połączenie.

 

Osoby, które padły ofiarami telefonicznych naciągaczy mogą uzyskać pomoc:

Centrum Informacji Konsumenckiej UKE – infolinia 801 900 853 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora telekomunikacyjnego) lub tel. 22 534 91 74 – od poniedziałku do piątku w godzinach 08:15 – 16:15.

 

Wydzwaniają do Was nieznane i podejrzane numery? Chcecie ostrzec innych przed oszustami? ZOSTAWCIE KOMENTARZ!

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Oszuści telefoniczni znów atakują! Na te numery NIE ODDZWANIAJ!”

  1. do mnie wczoraj wydzwanial tel i to nie jeden numer +247,+676,+675 +674,+685,+324 moze ktoo wie gdzie to zglosicpozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close