Kultura i rozrywkaOglądaj w TVSRegionSilesia Informacje

„Perły Śląska” nowością w TVS. Prowadzącym Mirosław Szołtysek. „Chcę pokazać jak wspaniały i bogaty w tradycję jest Śląsk”

Mirosław Szołtysek poprowadzi w TVS „Perły Śląska”. – Od Telewizji TVS dostałem nagrodę „Śląska Perła” za krzewienie kultury śląskiej od 30 lat. Zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co zrobić, żeby to szczególne wyróżnienie nie odeszło w zapomnienie. Owocem tych rozważań jest koncepcja programu – mówi artysta. Premiera audycji zaplanowana jest na lipiec (sobota 17:15).

Czy jako mały bajtel ze Śląska pomyślał pan kiedyś, że trafi do telewizji jako prowadzący program?

Mirosław Szołtysek: – Od bajtla marzyłem o tym, by śpiewać. Nigdy jednak nie wierzyłem w to, że będę występował na wielkich scenach. Udało się. Co do telewizji, nawet nie śmiałem śnić, że do niej trafię. Lata myślenia o tym, co jeszcze chciałbym w życiu robić, zaowocowały jednak tym, że powstanie program „Perły Śląska”.

Sama idea wywodzi się ze współpracy z Telewizją TVS. Jakiś czas temu dostałem nagrodę „Śląska Perła” za krzewienie kultury śląskiej od 30 lat. Zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co zrobić, żeby to szczególne wyróżnienie nie odeszło w zapomnienie. Owocem tych rozważań jest koncepcja programu „Perły Śląska”.

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i na Instagramie!

Jakie tematy będą poruszane w programie „Perły Śląska”?

– Chcę przedstawić tradycję i kulturę w najlepszym wydaniu. Wyszukam śląskie „perełki”, o których niekiedy się nie pamięta. Na każdy program składać się będzie nie tylko dawka wiedzy, ale również śląski humor, ciekawostki i odrobina powagi. Jeden z odcinków poświęcony będzie górnikom. Nie pokażemy ich w odświętnych mundurach, ale w rynsztunku, w którym pracują na co dzień.

Spotkam się też z hodowcami gołębi, pszczelarzami, wędkarzami i właścicielami ogródków działkowych. Chcę pokazać śląską jedność; to, że niezależnie od tego, kto się w naszym regionie pojawia, jest mile widziany. Zawsze jako pierwsi wyciągamy rękę i pomagamy. To jedna z najpiękniejszych pereł Śląska – gościnność. Jestem dumny z tego, że w TVS będę prowadził właśnie taki program.

„Perły Śląska”: jedna z najpiękniejszych – gościnność

Który z tematów programu „Perły Śląska” będzie panu szczególnie bliski?

– Każdy będzie bliski na swój sposób. Mogę zdradzić, że bardzo ważny będzie ten dotyczący hodowli gołębi pocztowych. Sam je hoduję, mam około czterdziestu sztuk. Ogródki działkowe z kolei to serce i płuca naszej ziemi. To na nie ludzie przyjeżdżali prosto z hut i kopalń. Po pracy w domach bywano przez chwilę, tylko po to, by zjeść obiad i zaraz wyjechać na swój własny ogródek. Kiedy byłem mały, pytałem taty, dlaczego po trudnej pracy fizycznej w temperaturze przekraczającej czterdzieści stopni, zamiast odpoczywać w domu wyjeżdża na ogródki. Odpowiadał, że tylko tam może prawdziwie odpocząć, bo zajmuje się roślinami i spotyka ze znajomymi.

Jeśli któryś z tematów „Pereł Śląska” nie byłby mi bliski, na pewno nie poruszałbym go w programie. Przecież są od tego inni. Każda z tych opowieści będzie poniekąd „moja”. Poznam tajniki pracy, która od zawsze mnie bardzo interesowała – pszczelarzy. Pojadę do domu górnika i zapytam jego żony, co czuła, kiedy codziennie szykowała mu obiad, i nie była pewna, czy jej ukochany wróci do domu i zjedzą go razem.

Czy program będzie po śląsku?

– Nie mam zamiaru się kamuflować. Chcę pokazać siebie takim, jakim jestem. Nie wstydzę się śląskiego języka. Używa go nawet moja trzyletnia córeczka! Chcę go promować i pokazywać każdy aspekt naszej kultury – także językowy.

Ile będzie muzyki w programie „Perły Śląska”?

– Elementem muzycznym będzie stworzona przeze mnie czołówka. Nie planuję występów artystycznych. Takich widowisk jest wiele. Chcę stworzyć program, dzięki któremu razem z TVS pokażę mniej znane oblicze Śląska. Ujawnię jak wspaniałe i bogate w tradycję jest to miejsce, a zarazem jak czasem jest tu trudno.

Witold Gaik podczas realizacji pierwszego odcinka "Pereł Śląska"
Witold Gaik podczas realizacji pierwszego odcinka „Pereł Śląska”

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

O kulturze i nie tylko. „Perły Śląska” nowością w TVS. Prowadzącym Mirosław Szołtysek

ZOBACZ TAKŻE:

Loża Prezydentów: Granica czeska zamknięta dla Ślązaków. Co na to Cieszyn?

Sara Kalisz

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close