Kultura i rozrywkaOglądaj w TVSRegionSilesia Informacje

„Perły Śląska” nowością w TVS. Prowadzącym Mirosław Szołtysek. „Chcę pokazać jak wspaniały i bogaty w tradycję jest Śląsk”

Mirosław Szołtysek poprowadzi w TVS „Perły Śląska”. – Od Telewizji TVS dostałem nagrodę „Śląska Perła” za krzewienie kultury śląskiej od 30 lat. Zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co zrobić, żeby to szczególne wyróżnienie nie odeszło w zapomnienie. Owocem tych rozważań jest koncepcja programu – mówi artysta. Premiera audycji zaplanowana jest na lipiec (sobota 17:15).

Czy jako mały bajtel ze Śląska pomyślał pan kiedyś, że trafi do telewizji jako prowadzący program?

Mirosław Szołtysek: – Od bajtla marzyłem o tym, by śpiewać. Nigdy jednak nie wierzyłem w to, że będę występował na wielkich scenach. Udało się. Co do telewizji, nawet nie śmiałem śnić, że do niej trafię. Lata myślenia o tym, co jeszcze chciałbym w życiu robić, zaowocowały jednak tym, że powstanie program „Perły Śląska”.

Sama idea wywodzi się ze współpracy z Telewizją TVS. Jakiś czas temu dostałem nagrodę „Śląska Perła” za krzewienie kultury śląskiej od 30 lat. Zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co zrobić, żeby to szczególne wyróżnienie nie odeszło w zapomnienie. Owocem tych rozważań jest koncepcja programu „Perły Śląska”.

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i na Instagramie!

Jakie tematy będą poruszane w programie „Perły Śląska”?

– Chcę przedstawić tradycję i kulturę w najlepszym wydaniu. Wyszukam śląskie „perełki”, o których niekiedy się nie pamięta. Na każdy program składać się będzie nie tylko dawka wiedzy, ale również śląski humor, ciekawostki i odrobina powagi. Jeden z odcinków poświęcony będzie górnikom. Nie pokażemy ich w odświętnych mundurach, ale w rynsztunku, w którym pracują na co dzień.

Spotkam się też z hodowcami gołębi, pszczelarzami, wędkarzami i właścicielami ogródków działkowych. Chcę pokazać śląską jedność; to, że niezależnie od tego, kto się w naszym regionie pojawia, jest mile widziany. Zawsze jako pierwsi wyciągamy rękę i pomagamy. To jedna z najpiękniejszych pereł Śląska – gościnność. Jestem dumny z tego, że w TVS będę prowadził właśnie taki program.

„Perły Śląska”: jedna z najpiękniejszych – gościnność

Który z tematów programu „Perły Śląska” będzie panu szczególnie bliski?

– Każdy będzie bliski na swój sposób. Mogę zdradzić, że bardzo ważny będzie ten dotyczący hodowli gołębi pocztowych. Sam je hoduję, mam około czterdziestu sztuk. Ogródki działkowe z kolei to serce i płuca naszej ziemi. To na nie ludzie przyjeżdżali prosto z hut i kopalń. Po pracy w domach bywano przez chwilę, tylko po to, by zjeść obiad i zaraz wyjechać na swój własny ogródek. Kiedy byłem mały, pytałem taty, dlaczego po trudnej pracy fizycznej w temperaturze przekraczającej czterdzieści stopni, zamiast odpoczywać w domu wyjeżdża na ogródki. Odpowiadał, że tylko tam może prawdziwie odpocząć, bo zajmuje się roślinami i spotyka ze znajomymi.

Jeśli któryś z tematów „Pereł Śląska” nie byłby mi bliski, na pewno nie poruszałbym go w programie. Przecież są od tego inni. Każda z tych opowieści będzie poniekąd „moja”. Poznam tajniki pracy, która od zawsze mnie bardzo interesowała – pszczelarzy. Pojadę do domu górnika i zapytam jego żony, co czuła, kiedy codziennie szykowała mu obiad, i nie była pewna, czy jej ukochany wróci do domu i zjedzą go razem.

Czy program będzie po śląsku?

– Nie mam zamiaru się kamuflować. Chcę pokazać siebie takim, jakim jestem. Nie wstydzę się śląskiego języka. Używa go nawet moja trzyletnia córeczka! Chcę go promować i pokazywać każdy aspekt naszej kultury – także językowy.

Ile będzie muzyki w programie „Perły Śląska”?

– Elementem muzycznym będzie stworzona przeze mnie czołówka. Nie planuję występów artystycznych. Takich widowisk jest wiele. Chcę stworzyć program, dzięki któremu razem z TVS pokażę mniej znane oblicze Śląska. Ujawnię jak wspaniałe i bogate w tradycję jest to miejsce, a zarazem jak czasem jest tu trudno.

Witold Gaik podczas realizacji pierwszego odcinka "Pereł Śląska"
Witold Gaik podczas realizacji pierwszego odcinka „Pereł Śląska”

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

O kulturze i nie tylko. „Perły Śląska” nowością w TVS. Prowadzącym Mirosław Szołtysek

ZOBACZ TAKŻE:

Loża Prezydentów: Granica czeska zamknięta dla Ślązaków. Co na to Cieszyn?

Sara Kalisz

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close