RegionWiadomość dnia

Petycja za petycją. Coraz więcej przeciwników budowy osiedla Green Park Silesia przy Parku Śląskim

Coraz więcej przeciwników budowy nowego osiedla przy Parku Śląskim w Chorzowie. Łukasz Korsak za pomocą profilu facebookowego „Ratujmy Park Śląski” zorganizował zbiórkę podpisów przeciwko budowie osiedla.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!


-W wersji elektronicznej zebraliśmy już grubo ponad 5 tysięcy podpisów. Istnieje też wersja papierowa, która krąży w różnych miejscach. Można ją podpisać w parkowym Rebel Gardenie, w różnych miejscach w Siemianowicach Śląskich, różnych miejscach w Katowicach. Planujemy tę petycję złożyć na ręce prezydenta miasta Chorzowa 20 grudnia – mówi Łukasz Korsak, Ratujmy Park Śląski.

Na ręce prezydenta Chorzowa trafią także kolejne pisma. Takie przygotowuje również Stowarzyszenie Architektów Polskich. -Jako środowisko architektoniczne jesteśmy bardzo ostrożni w osądzaniu wszelkich inwestycji i protestach. Jednak w tym przypadku Park Śląski jest naszym wspólnym dobrem w skali Metropolii. W tej chwili nie ma już szans na tworzenie nowych parków, dlatego ta sytuacja bardzo nas przeraża. Będziemy się temu przyglądać, będziemy pisać swoje protesty w tej sprawie – mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice.

Broni nie składają również mieszkańcy Chorzowa. Gerard Mądry ze Stowarzyszenia Nasz Park liczy na to, że podczas sesji Rady Miasta w Chorzowie radni zagłosują przeciwko budowie osiedla.

– My też wysłaliśmy do wszystkich do prezydentów miast: Katowic, Siemianowic i Chorzowa. Taką petycję właśnie przeciwko budowie. Siemianowice już odpowiedziały, wiem, że Katowice tak samo w to się włączyły. A rada miasta Siemianowic Śląskich uchwaliła, że wydali stanowczy sprzeciw wobec planowanych inwestycji mieszkaniowych w bezpośrednim sąsiedztwie parku – mówi Gerard Mądry, Stowarzyszenie Nasz Park.

Radni z Katowic przeciwni budowie Green Park Silesia na obrzeżach Parku Śląskiego! [WIDEO]

Jeśli jednak radni zdecydują za budową osiedla, mieszkańcy będą w patowej sytuacji. Nie będą mogli zrobić zbyt wiele. – Jedynie tylko wtedy jeśli są stroną w postępowaniu. I tutaj ma działanie prawo budowlane. Ale zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym każdy może zaskarżyć uchwałę rady gminy do sądu administracyjnego. Tutaj jednak będą musieli wykazać mieszkańcy interes prawny – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Dziś (10.12) w Urzędzie Miasta w Chorzowie ma się odbyć spotkanie z udziałem miejskich radnych oraz przedstawicieli inwestora w sprawie budowy osiedla. Więcej na temat spotkania w jutrzejszym wydaniu Silesia Flesz.

(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close