RegionWiadomość dnia

To ich pierwsze święta! Wigilia Wcześniaka w Rudzie Śląskiej [WIDEO]

Urodzili się wcześniej i trochę wcześniej obchodzą też Wigilię. Choć w nietypowym miejscu. Na tegorocznej Wigilii Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej spotkało się prawie 70 rodzin.

 

Wśród nich Ewelina Cuglewska z 1,5 rocznym synkiem Adasiem, który urodził się właśnie tutaj. -To było tak szybko, leżałam w Sosnowcu przez weekend, tu nas przywieźli w ostatnim momencie bo zaczęły odchodzić wody. nie szło go dłużej uratować żeby wytrzymał w brzuszku. Musiał być poród naturalny no i się urodził w 24 tygodniu – 580 gram – mówi Ewelina Cuglewska, mama wcześniaka.

Na tegorocznej Wigilii Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej spotkało się prawie 70 rodzin

 

-Jest taka chęć mamy każdej która urodziła wcześniaka żeby wracać do tego miejsca w którym spędziło się mnóstwo czasu Franek spędził mało czasu tutaj bo tylko 56 dni, ale to mimo wszystko 2 miesiące na oddziale szpitalnym – mówi Anna Błachno, mama wcześniaka. Tegoroczna Wigilia Wcześniaka była okazją do prezentacji nowego sprzętu, który właśnie dotarł na Oddział Neonatologii rudzkiego szpitala.

To m.in osiem nowoczesnych inkubatorów i respiratory wspomagające oddychanie małych pacjentów. 1,5 mln złotych na sprzęt szpital dostał z Ministerstwa Zdrowia. -Dlatego, że dostaliśmy ten sprzęt poszerzyliśmy się o 4 miejsca w oddziale wcześniaków i to dramatycznie zwiększa możliwość przyjmowania naszych dzieci – mówi dr n. med. Krzysztof Guzikowski, ordynator oddziału neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

 

Na tegorocznej Wigilii Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej spotkało się prawie 70 rodzin

Za kolejne 300 tysięcy złotych udało się doposażyć działający w rudzkim Szpitalu Bank Mleka. -Nowy sprzęt, mroźnie 40 laktatorów co umożliwi nam poszerzenie o mamy z zewnątrz – mówi Marta Twardoch-Drozd, lekarz neonatolog.

Tylko w tym roku, w ciągu 11 pierwszych miesięcy, na świat w rudzkim szpitalu przyszło ponad 350 wcześniaków, ponad 150 z nich miało skrajnie niską wagą urodzeniową – nawet poniżej 600 g. To grupa dzieci, które bez specjalistycznej pomocy i opieki nie miałyby szans na przeżycie.(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “To ich pierwsze święta! Wigilia Wcześniaka w Rudzie Śląskiej [WIDEO]”

  1. Mój syn Jaś urodził się w tym samym czasie co Adaś, leżał obok niego, żył 11 dni.. nie przeżył. Jemu nie udało się pomóc choć rokowania były dobre na początku.. nasze życie 4 sierpnia 2016 roku zmieniło się w piekło. Świętując Wasze sukcesy wspomnijcie też o tych, którzy nie żyją.

  2. Mój syn tez nie przeżył a urodził się i dostał 9pkt.Został zarażonych wirusem rsv i cytomegalia.Nie wykryli.wady serca.wyjechało z bardzo silna anemia.W innym szpitalu diagnoza była w 2 dni.Niestety za późno.Będąc z dzieckim 1.5 mca na oddziale odeszlo bardzo dużo.dzieci..Śmiem twierdzić ze żyją tylko te które same bardzo dobrze sobie radzili Noe miały infekcji i innych problemów. Uwazam ze Ruda śląska to już nie ten szpital co za czasów profesora Swietlinskiego. Bardzo żałuje ze tam trafilismy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close