RegionWiadomość dnia

Śląskie skarby trafią do sieci. Rusza gigantyczna digitalizacja zbiorów kilku placówek [WIDEO]

Zasoby kultury województwa śląskiego będą dostępne dla każdego w internecie. Zostaną zdigitalizowane i udostępnione mieszkańcom. W Bibliotece Śląskiej podpisana została umowa w tej sprawie.

 

-W tej chwili pojawia się jakby dwuwymiarowość biblioteki. Z jednej strony właśnie ta wirtualna, gdzie będą oczywiście możliwości wszelakich dostępów, ale również jest ta tradycyjna. Bez tradycyjnej nie byłoby tej drugiej. Ale to jest właśnie wykraczanie i przekraczanie czasu, który jest teraz, obecnie. Zaczyna się inny świat – mówi prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Mieszkańcy będą mogli obejrzeć ponad 93 tysiące obiektów, taki jak filmy, dokumenty piśmiennictwa czy zabytkowe eksponaty. Łącznie 153 terabajty danych(fot.slaskie.pl)

Mieszkańcy będą mogli obejrzeć ponad 93 tysiące obiektów, taki jak filmy, dokumenty piśmiennictwa czy zabytkowe eksponaty. Łącznie 153 terabajty danych. -Wszystko to jest gromadzone po to, żeby mieszkańcy, badacze, pasjonaci, mogli z tego korzystać. Cały proces digitalizacji to jest moim zdaniem otwarcie się na zewnątrz. Otwarcie się instytucji i pokazanie tego, co mają, ale nie po to, żeby się pochwalić, ale po to, żeby można było z tego korzystać – mówi Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego.

 

Całkowita wartość projektu to 37,8 miliona złotych. Będzie realizowany przez cztery instytucje: Bibliotekę Śląską, Regionalny Instytut Kultury, Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską. Prace rozpoczną się w marcu, a zakończą w grudniu 2021 roku. (Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close