AlarmKrajRegion

PILNE!!! Abp Wiktor Skworc rezygnuje! Jest KOMUNIKAT episkopatu

Metropolita Katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Abp Skworc zrezygnował również z przewodniczenia komisji ds. duszpasterstwa. W specjalnym komunikacie poinformowała o tym Konferencja Episkopatu Polski. Czytamy w nim także, że abp Wiktor Skworc poprosił także o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

Rezygnacja arcybiskupa Skworca to pokłosie postępowania Stolicy Apostolskiej w sprawie zaniechań w sprawach molestowania małoletnich przez kapłanów diecezji tarnowskiej, w czasie, kiedy Wiktor Skworc był zwierzchnikiem tamtejszej diecezji.

W sprawie zwierzchnika Archidiecezji Katowickiej, abp Wiktora Skworca – na stronach Episkopatu oraz Diecezji Krakowskiej ukazał się dzisiaj specjalny komunikat:

 

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej dotyczący abp. Wiktora Skworca metropolity katowickiego, biskupa tarnowskiego w latach 1998 – 2011

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc:

  1. złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski;
  2. złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski;
  3. zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego;
  4. poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

Kraków, dnia 9 lipca 2021 r.

 

Jak informuje RMF FM, wg informacji KEP – Watykan przeprowadził postępowanie badające „sygnalizowanych zaniedbań”, jakich abp Wiktor Skworc miał dopuścić się w czasie, kiedy piastował stanowisko biskupa tarnowskiego. Chodzi o zaniedbania w sprawie wykorzystywania małoletnich przed dwóch księży z diecezji tarnowskiej. Po zakończeniu tego dochodzenia, abp Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zrezygnował również z przewodniczenia komisji do spraw duszpasterstwa.

Arcybiskup Skworc zobowiązał się także na wsparcie finansowe z własnych środków diecezji tarnowskiej w kwestii wydatków, związanych sprawami wykorzystania seksualnego.

Abp Wiktor Skworc wciąż będzie zwierzchnikiem Archidiecezji Katowice. Poprosił jednak Watykan o wskazanie tzw. arcybiskupa koadiutora – czyli de facto swojego następcy, chodzi bowiem o biskupa pomocniczego, mającego prawo następstwa na urzędzie metropolity.

 

źródło: episkopat.pl, RMF FMred: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„-Mówić do ciebie Łukasz czy Lukas? -Wszystko jedno!” Łukasz Podolski podpisał kontrakt z Górnikiem Zabrze

Fabryka Fiata w Tychach wstrzymała produkcję! Nie ma części, nie wiadomo kiedy praca znowu ruszy!

Spis powszechny na Śląsku idzie jak po grudzie. Na razie spisanych 40 procent mieszkańców

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close