AlarmRegionWiadomość dnia

PILNE!!! Górnicy blokują tory przy Elektrowni Łaziska. „Nie wjedzie już tu żaden ruski węgiel”

Związkowcy i górnicy z Sierpnia 80 powiedzieli DOŚĆ importowi węgla z Rosji i zablokowali w piątek rano tory, prowadzące do Elektrowni Łaziska.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz radzi, jak stracić fortunę i jak zrobić oborę w Obornikach?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Materiał Pawła Jędrusika:

Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla. Jak mówią, dla przykładu w Polskiej Grupie Górniczej rocznie wydobywa się ok. 30 mln ton węgla, podczas gdy zza granicy sprowadzanych jest od 15-20 mln ton.

– Jeżeli my stracimy pracę, reszta też straci pracę. Na zwałach leży 2,5 mln ton naszego węgla. A tutaj jak widzicie stoi pełny skład rosyjskiego węgla. Nie może być tak, że nasz dobry węgiel leży na zwałach, ubijany jest, nie mamy gdzie już po naszemu fedrować, gdzie tego węgla mieścić, a rosyjski węgiel jest sprowadzony – mówi Klaudiusz Dębowski, WZZ Sierpień 80′.

Dziś, blokując tory, związkowcy chcą zwrócić na siebie uwagę rządzących. Tory przy Elektrowni Łaziska wybrali nie bez powodu.

Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla
Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla

– To jest taki klasyczny przykład, gdzie mamy elektrownię połączoną taśmą z kopalnią i pomimo że elektrownia ma podpisany kontrakt z kopalnią, to tego kontraktu w całości nie realizuje, bo sprowadza węgiel zza granicy – mówi Rafał Jedwabny, WZZ Sierpień 80′.

Tylko rano związkowcy zablokowali dwa pociągi. Zapowiedzieli, że będą protestować cały dzień. Tauron Wytwarzanie odpowiada z kolei, że węgiel, który trafia do Elektrowni Łaziska pochodzi w ok. 60 procentach z kopalni Bolesław Śmiały, reszta – przede wszystkim z kopalni Brzeszcze.

– Całość węgla kupowanego dla jednostek wytwórczych grupy Tauron kupowana jest na rynku krajowym. Od krajowych producentów i podmiotów obracających węglem. Są to spółki skarbu państwa mówi Patrycja Hamera, Tauron Wytwarzanie.

Związkowcy czekają na reakcję strony rządowej. Jeśli do niej nie dojdzie – nie wykluczają kolejnych protestów.

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

 

– Górnicy z „Sierpnia 80” rozpoczęli właśnie blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska – poinformował w piątek rano rzecznik Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, Patryk Kosela. Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski, co skutkuje m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, a także brakiem pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników. Wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie kopalń a górników odesłać na postojowe. Związkowcy wzywają rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa zajmujących się procederem importu obcego węgla i pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych spółek. Domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

– Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać zapowiedział przed Elektrownią Łaziska Rafał Jedwabny, górnik z WZZ „Sierpień 80”. Jak dodał, kopalnia „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla
Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla

Grupa kilkunastu górników od rana blokuje tory, którymi jak twierdzą związkowcy, do elektrowni wjeżdża węgiel z Rosji.

 

– Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy choć import był mniejszy niż dziś „Solidarność” była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie „Solidarność”? Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem – dodaje Patryk Kosela. – Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma swoje 3 kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina! Po raz kolejny wzywamy rząd do upublicznienia wykazu spółek zależnych od spółek Skarbu Państwa, które mimo posiadania własnych kopalń lub zaangażowania kapitałowego w spółki zajmują się importem węgla od Putina i jego oligarchów. To nie do pomyślenia. Nasze kopalnie wkrótce będą zamykane ludzie pójdą na bruk, Śląsk stanie się skansenem biedy, a rosyjscy oligarchowie przy pomocy polskich menadżerów spółek Skarbu Państwa nabijają swoje kieszenie kolejnymi miliardami – przyznaje rzecznik „Sierpnia 80”.

 

7 stycznia Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Związkowcy napisali do szefa rządu m.in.: „Polska węglem stoi i sprowadzanie węgla w sposób oczywisty uderza w polską gospodarkę, w polskie górnictwo i w polskich górników. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i tysięcy miejsc pracy w naszych kopalniach. Przykładem tego jest spółka Tauron, która – według informacji jakie docierają do strony społecznej – coraz częściej korzysta z obcego węgla niż z własnego wydobywanego w jej trzech kopalniach, które znalazły się w głębokiej zapaści. Kopalnia ma wydobywać własny węgiel, a nie być składem węgla zagranicznego, który wpływa i wjeżdża do Polski przy współudziale spółek powiązanych ze Skarbem Państwa”.

Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w „Sierpniu 80” górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej „ROW”. Jeśli sytuacja się nie zmieni w najbliższych dwóch tygodniach kopalnie ROW staną, bo zwały mają pełne. Dziś radykalizację protestu zgłaszają górnicy z kopalni „Pokój” (część kopalni zespolonej „Ruda”), w której to zatrzymano wszystkie inwestycje i planuje się ją zamknąć jeszcze w tym roku (choć pierwotna data likwidacji wyznaczona była na koniec 2022 r.). Związkowcy twierdzą, że do likwidacji przeznaczone mają być kolejne kopalnie jak: „Wujek”, „Bolesław Śmiały”, a być może także „Halemba” i „Bielszowice”.

Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla
Kilkudziesięciu związkowców zablokowało dziś tory przy należącej do grupy Tauron Elektrowni Łaziska. Sprzeciwiają się sprowadzaniu do Polski rosyjskiego węgla

– Nasze kopalnie się likwiduje, bo zalewa nas zagraniczny dotowany i nieobjęty szkodliwą polityką klimatyczną węgiel z Rosji. Kopalnia „Pokój” pod topór ma pójść pierwsza, ale już słyszymy, że nie będzie ona ostatnia. Węgiel zalega na zwałach, bo choć zakontraktowany to nie jest odbierany przez elektrownie, co z kolei wpływa na brak przychodów i brak pieniędzy na podwyżki dla nas górników tłumaczy Rafał Jedwabny.

W największej w Polsce spółce węglowej Polskiej Grupie Górniczej trwa obecnie spór zbiorowy. Związkowcy domagają się 12-procentowych podwyżek. W poniedziałek 20 stycznia br. w PGG powołany międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy. Sztab powstał w czterech tematach: wspomnianego postulatu płacowego, sprawiedliwszego podziału nagrody rocznej tzw. czternastki (po 115 i 100%) oraz w sprzeciwie wobec braku przychodów z zakontraktowanego przez spółki energetyczne węgla i przeciwko próbie cichej likwidacji kopalń. Wcześniej związkowcy „Sierpnia 80” wystosowali apel do central związkowych działających w górnictwie o przyjęcie wspólnego stanowiska i podjęcie wspólnych działań, wobec nadciągającej katastrofy i bezczynności rządu.

 

Na 3 lutego związkowcy zapowiedzieli masówki informacyjne do załóg wszystkich kopalń PGG.

 

Elektrownia Łaziska znajduje się w Łaziskach Górnych w powiecie mikołowskim, w województwie śląskim i należy obecnie do spółki Tauron Wytwarzanie. To zawodowa elektrownia systemowa opalana węglem kamiennym z własnym węzłem ciepłowniczym. Powstała w 1917 roku, w latach 1927-1953 była to największa elektrownia w Polsce. Pod względem wielkości mocy zainstalowanej Elektrownia „Łaziska” jest 3. na Śląsku i 9. elektrownią w Polsce i wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej.

 

źródło: WZZ Sierpień 80
foto: facebook.com/Patryk Kosela
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ktoś porywa dzieci w Gliwicach? Policja wydała komunikat

Koronawirus w województwie śląskim: Jak rozpoznać groźną chorobę? [WIDEO]

Tragedia w Tychach! Mężczyzna wyskoczył z okna Urzędu Miast

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

4 thoughts on “PILNE!!! Górnicy blokują tory przy Elektrowni Łaziska. „Nie wjedzie już tu żaden ruski węgiel””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close