AlarmRegionŚwiat

PILNE!!! Pożar słynnej katedry Notre Dame w Paryżu! Ogień objął całą budowlę! [WIDEO]

Szokujące informacje napływają z Paryża. Pożar katedry Notre Dame – jednej z najsłynniejszych świątyń na całym świecie, jednego z symboli Paryża. Pożar katedry Notre Dame objął niemal całą budowlę!

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek, 15 kwietnia popołudniu. Z ogniem, który trawi zabytkową katedrę Notre Dame walczą strażacy. Nie wiadomo w jaki sposób doszło do zaprószenia ognia, ale w ostatnim czasie w katedrze rozpoczął się remont dachu.

Na nagraniach wideo zamieszczanych przez przerażonych świadków w internecie, widać, że pożar objął niemal cały dach. Nad katedrą Notre Dame w Paryżu widać ogromny słup ognia i mnóstwo dymu. Widać także, że runęła iglica.

 

Jestem smutny patrząc na to, jak pali się część nas wszystkich – napisał na Twitterze Prezydent Francji, Emmanuel Macron:

Pożar jest ogromny. Nie wiadomo dokładnie, jaką część Notre Dame objął, ale ze zdjęć i wideo można wywnioskować, że ogień objął najpierw remontowany w ostatnim czasie dach katedry, a potem niższe partie budowli. Akcja gaśnicza jest trudna, na miejsce wciąż przybywają nowe jednostki i służby. Służby odgradzają także zagrożony rejon, prosząc jednocześnie turystów i gapiów o nie ryzykowanie i nie podchodzenie zbyt blisko. Zaapelowała także o to burmistrz miasta.

Nie wiadomo jak długo potrwa akcja gaśnicza w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ogień wciąż trawi zabytkową budowlę.

Nie wiadomo także zbyt wiele o przyczynach pożaru. Strażacy podali wstępnie, że zaprószenie ognia faktycznie może mieć związek z pracami remontowymi prowadzonymi w katedrze Notre Dame.

Proszę wszystkich o zachowanie zasad bezpieczeństwa – napisała z kolei na swoim profilu burmistrz Paryża, Anne Hidalgo:

Z najnowszych doniesień paryskich strażaków i mediów wynika, że zaraz po tym, jak runęła potężna iglica katedry Notre Dame, zawalił się dach nad nawą poprzeczną. Wiadomo, że ogień objął elementy drewniane wnętrza – zdaniem strażaków – mogą być już nie do uratowania. Pożar jest bardzo dynamiczny – cały czas trwa dramatyczna walka z czasem – walka strażaków o każdy centymetr zabytkowej świątyni, która jest jednym z symboli Paryża.

Wiadomo, że część strażaków usiłuje ratować zabytki, znajdujące się wewnątrz katedry Notre Dame i wynosi elementy i przedmioty, które da się jeszcze uratować. Strażacy oraz służby ratunkowe i miejsce ewakuują także całą wyspę Île de la Cité na Sekwanie. Dużą jej część zajmuje właśnie średniowieczna katedra Notre Dame.

Już teraz wiadomo, że śledztwo w sprawie pożaru w katedrze Notre Dame prowadzić będzie prokuratura, która ma ustalić przyczyny pożaru i czy ma on związek z prowadzonym w katedrze remontem. Pytaniem otwartym nadal pozostaje to, dlaczego płomienie tak szybko objęły tak dużą część świątyni. To będą musieli wyjaśnić biegli.

autor: Wojciech Żegolewski
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close