RegionWiadomość dnia

Planetarium Śląskie czeka rozbudowa. Powstanie tu Śląski Park Nauki [ZDJĘCIA]

Planetarium Śląskie, największa i najstarsza tego typu instytucja w Polsce, przejdzie prawdziwą metamorfozę. Modernizacja i rozbudowa obiektu pochłonie 99 mln zł. W Planetarium Śląskim powstanie Śląski Park Nauki

 

To efekt decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Śląskiego. Pierwsze prace powinny rozpocząć się już w tym roku. -Po ponad sześćdziesięciu latach Planetarium Śląskie nam nieco kruszeje, dlatego uznaliśmy, że trzeba zrobić wszystko, by wciąż było dumą województwa śląskiego. To duże wyzwanie, żeby zachować i rozwinąć dotychczasowe funkcje w nowoczesnym obiekcie, tak by stał się atrakcyjny dla jeszcze większej liczby odwiedzających. Po Stadionie Śląskim i Wesołym Miasteczku to kolejny obiekt w Parku Śląskim, któremu chcemy nadać nowy blask – mówił w trakcie konferencji zapowiadającej realizację projektu marszałek Wojciech Saługa.

Modernizacja i rozbudowa obiektu pochłonie 99 mln zł. W Planetarium Śląskim powstanie Śląski Park Nauki (fot.slaskie.pl)

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się w nim m.in. sale wykładowe, pracownie, a także stała interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. W budynku zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny.

 

Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych obiektach, w tym m.in. stanowisko z przekrojem Ziemi, platforma z makietą miasta, pokoje klimatyczne, kolumna pogodowa czy symulator lotu w kosmos lub platforma wstrząsów. Obok budynku powstanie także wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Modernizacja i rozbudowa obiektu pochłonie 99 mln zł. W Planetarium Śląskim powstanie Śląski Park Nauki (fot.slaskie.pl)

Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo-cyfrowych.

Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku. Całkowita wartość projektu to prawie 99 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 82,5 mln zł, a z budżetu państwa 9,7 mln zł. Pozostałe środki to wkład własny.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Po modernizacji planowane jest zwiększenie tej liczby nawet do 240 tysięcy osób rocznie.(źr:slaskie.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close