reklama
Kategorie

Po 24 maja możliwe otwarcie placówek dziennego pobytu

Od przyszłego tygodnia rozpocznie się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe będzie m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. – Pragnę zaznaczyć, że umożliwienie nie oznacza obowiązku otwarcia placówek natychmiast po 24 maja. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej i będzie podejmowana przez wojewodów.

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Przed nami kolejny etap powrotu do nowej normalności w czasie epidemii koronawirusa. W związku z tym po 24 maja możliwe będzie wznowienie działalności:

  • placówek wsparcia dziennego
  • dziennych domów i klubów seniora
  • dziennych domów pomocy
  • środowiskowych domów samopomocy i klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi
  • warsztatów terapii zajęciowej
  • podmiotów zatrudnienia socjalnego

– Bezpieczeństwo to słowo klucz, które powinno towarzyszyć nam dzisiaj na każdym kroku. Dlatego też przygotowaliśmy szczegółowe rekomendacje dla placówek dziennego pobytu, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno podopiecznym, jak i pracownikom – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Rekomendacje dla placówek dziennego pobytu

Rekomendacje dla wszystkich placówek dziennego pobytu przygotowane zostały wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia i zostaną przekazane wojewodom oraz samorządom i prowadzącym placówki. Dotyczą one przede wszystkim organizacji pracy oraz prowadzenia zajęć w placówkach.

To m.in. zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych). Zalecane jest też umieszczenie przy wejściu do budynku informacji o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 6 roku życia oraz umożliwienie przeprowadzenia dezynfekcji rąk poprzez wystawienie w dostępnym miejscu dozownika z płynem dezynfekcyjnym. Ważne jest, by promować zasady higieny i  zapewniać dostęp do środków czystości.

– Osoby prowadzące treningi czy zajęcia powinny w miarę możliwości osłaniać nos i usta. Co ważne, uczestnicy powinni być w sposób jasny i zrozumiały informowani o powodach stosowania takich rozwiązań. Szczególną uwagę należy też zwrócić na bezpieczeństwo w trakcie spożywania posiłków – unikanie jedzenia w jednym czasie przez wszystkich podopiecznych, korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych, mycie i dezynfekowanie stolików po każdym spożywającym posiłek – wylicza wiceminister Wdówik.

Kierownik lub dyrektor placówki pobytu dziennego powinien na bieżąco śledzić umieszczane na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytyczne i zalecenia dotyczące epidemii SARS-CoV-2, w tym zasady bezpiecznego postępowania, a także aktualne przepisy prawa. Uczestnicy i personel powinni być informowani o ryzyku, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad higieny i wytycznych sanitarnych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Telefony komórkowe nie powinny być pozostawiane na powierzchniach ogólnodostępnych, należy je w miarę możliwości dezynfekować.
  • Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
  • Należy regularnie dezynfekować często używane powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć (klamki, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, klawiatury, włączniki świateł itd.).
  • Bieżąca dezynfekcja toalet – przynajmniej 4 razy dziennie.

Ważne! Należy poinformować zarówno pracowników jak i uczestników, że do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy pozostać w domu, nie przychodzić do pracy czy na zajęcia i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej.

Rekomendacje dotyczą też zasad podstępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w przypadku wystąpienia zakażenia.

Możliwość, nie przymus. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

– Pragnę wyraźnie zaznaczyć, że po 24 maja umożliwiamy wznowienie działalności placówek dziennego pobytu – nie oznacza to, że muszą być one otwarte natychmiast, już od poniedziałku. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom. Co ważne, ostateczna decyzja będzie zależała od sytuacji epidemicznej i będzie podejmowana przez wojewodów – zapewnia wiceminister Paweł Wdówik.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Masowe badania górników na koronawirusa w Rudzie Śląskiej. Testy w Bielszowicach i KWK Ruda

Kibice Ruchu Chorzów nie chcą zwrotu za karnety na mecze. Chcą tak pomóc klubowi w ciężkim czasie!

Prezydenci, burmistrzowie, aktorzy rapują! Śląskie zwariowało na punkcie #hot16challenge! [WIDEO]

 

źr. MRPiPS

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button