RegionWiadomość dnia

Po ciepły posiłek przyjeżdżają tu z całego regionu! Niosący pomoc z Katowic proszą o wsparcie!

Codziennie taka lub dłuższa kolejka ustawia się do okienka, gdzie wydawane są posiłki bezdomnym i potrzebującym. Na ul. Jagiellońską w Katowicach niektórzy przychodzą tu codziennie.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-No trochę się stoi. To zależy o której się przychodzi, bo w różnych godzinach można przyjść. Do godziny 16. Tak ogólnie to zawsze długa kolejka jest – mówi Wojtek, mieszkaniec Sosnowca.

Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne teraz ma jeszcze więcej pracy niż zwykle. Po ciepły posiłek przyjeżdżają tu ludzie z całego regionu.

 

-To było 200-250 osób, w porywach do 300 osób. Teraz jest już prawie każdego dnia 400 osób. My naprawdę te posiłki dajemy bardzo obfite. Zdecydowanie bardziej niż to było w przeciągu roku. Mieliśmy wtedy jeszcze śniadania Te osoby mogły sobie zjeść to śniadanie. W tej chwili mamy tylko ten jeden posiłek w ciągu dnia, ale wydłużyliśmy te godziny – mówi Dawid Brehmer, Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

Miasto wsparło charytatywną działalność towarzystwa. Katowice opłaciły 90 dodatkowych posiłków dziennie, ale potrzeby są duże. Zwłaszcza, że ludzie po jedzenie przybywają nawet z Jastrzębia-Zdroju.

– Miasto Katowice dosyć szybko zareagowało tą dodatkową ofertą. Być może tutaj z miast ościennych pojawiają się i chcą skorzystać z naszego wsparcia. Dlatego już od ubiegłego tygodnia przygotowaliśmy na ściany jadłodajni przy ul. Jagiellońskiej ogłoszenia, gdzie w miastach sąsiadujących można uzyskać wsparcie dla osób bezdomnych czy darmowe posiłki, aby jednak te osoby nie przybywały do Katowic, a korzystały ze wsparcia w swoim miejscu pobytumówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, UM Katowice.

 

Odmówić posiłku jednak nikt nie zamierza. Dlatego też powstają oddolne inicjatywy. Jak co roku, powstała zbiórka jedzenia przed Wielkanocą. Zwykle wyglądała ona tak, ale tym razem musi być prowadzona online.

-W tym roku nie zbieramy tylko żywności, ale także środki higieniczne i dezynfekujące. Dlatego, że to jest teraz najbardziej niezbędne nie tylko dla osób potrzebujących, ale również dla pracowników GTCh. Dlatego zbieramy mydła dezynfekujące, płyny i żele antybakteryjne, środki wszelkiego rodzaju, maseczki i rękawiczki ochronne. Jeżeli chodzi o żywność to zbieramy warzywa, owoce, pieczywo, konserwy mówi Alicja Dobija, Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom.

Wszystko to, co przyda się potrzebującym w tych trudnych czasach można tym razem wysłać korzystając z usługi zakupów online i dowozu na miejsce. Przy dostawie wystarczy podać adres GTCh, czyli ulicę Jagiellońską 19. Akcja potrwa do końca kwietnia lub dłużej.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Poszukiwane osoby, które miały kontakt z proboszczem jednej ze śląskich parafii! [KOMUNIKAT SANEPIDU]

Koronawirus: Anna i Robert Lewandowscy dają 200 tys.zł na szpital w Tychach!

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w woj.śląskim. Zobaczcie SZCZEGÓŁY

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close