RegionŚwiatWiadomość dnia

Podróże z Krisem: Najpiękniejsze cmentarze Europy. Co kryją nekropolie Szkocji?

Kris nadal w podróży po Wyspach Brytyjskich. I wciąż urzeczony pięknem nie tylko tutejszych znanych zabytków, ale także nekropolii. -W poprzednim odcinku pokazałem Wam dwa przepiękne cmentarze Anglii – w Bristolu i w Yorku, a dziś chciałbym Was zabrać na bardziej mroczny spacer, na północ, do Szkocji – mówi nasz redakcyjny Kris w Podróży, czyli Krzysztof Wilczewski i zaprasza wszystkich w kolejną, wyjątkową podróż!

 

 

Glasgow, Szkocja

Jeśli będąc w Glasgow szukalibyśmy miejsca na sentymentalny spacer, to idealnym do tego wydaje się właśnie Glasgow Necropolis. Nie tylko ze względu na jego walory historyczne (założony w 1831 roku, przeznaczony głównie dla wielkich i zamożnych przedsiębiorców miasta), czy architektoniczne (do jego budowy zaangażowano najwybitniejszych szkockich architektów z XIX i XX wieku), ale ze względu na to, że ze wzgórza, na którym znajduje się cmentarz rozpościera się niesamowity widok na mroczną gotycką katedrę i miasto Glasgow.

Dojazd: Ze stacji głównej to 1 mila, więc ja bym poszedł pieszo, ale dla zmęczonych autobus: X17, 57, 38C

 

Edynburg, Szkocja

Jeden z ciekawszych cmentarzy znajduje się w samym centrum miasta, na tyłach The Parish Church of St Cuthbert u podnóża wygasłego wulkanu, na którym zbudowany jest zamek. Pierwotnie (mówimy tu o XVI wieku) znany był jako Bairns ‚Knowe (wzgórze dla dzieci), ponieważ często był używany do pochówku dzieci. Obecnie znajdują się tu groby wielu znamienitych Szkotów.

Dojazd: Nie będziemy jechać, gdyż cmentarz jest w ścisłym centrum.

Drugi ciekawy cmentarz leży tuż obok Edynburga i moim zdaniem zasługuje na uwagę ze względu na swoje położenie tuż za słynną XV-wieczną kaplicą Rosslyn Chapel, o której świat usłyszał dzięki Kodowi Leonarda da Vinci. By się do niego dostać wystarczy minąć kaplicę i pójść w kierunku rzeki. Od razu rzuci nam się w oczy jego malownicze położenie. Warto pospacerować po okolicy, gdyż jest przepiękna (Większość turystów odhacza Kaplicę Rosslyn i wraca do Edynburga nie odkrywając tego terenu)

Dojazd: Autobus 37 (kierunek: Penicuik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close