Region

W Szopienicach pojawił się „Kutz na kucu”. Wszystko za sprawą Erwina Sówki

Symbolicznie, do swoich rodzinnych Szopienic powrócił słynny reżyser Kazimierz Kutz. Nieżyjący już wybitny reżyser został bohaterem murala. Na swój ukochany Śląsk powrócił… na grzbiecie kuca.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Od wczoraj na budynku przy ulicy Wypoczynkowej można oglądać mural autorstwa Erwina Sówki, który powstał z inicjatywy Gazety Wyborczej. W realizacji projektu pomogli też artyści wielkoformatowi – Daniel Walerski i Łukasz Zasadni. Dzieło pojawiło się na ścianie budynku, w którym wychowywał się górnośląski reżyser.

Kazimierz Kutz w swojej twórczości często nawiązywał do Szopienic, a w szczególności do pobliskich fabryk cynku. To było takie urokliwe miejsce, a zarazem bardzo zadymione. Oddychało się tutaj takim żółtym dymem, który w małych ilościach był nawet przyjemny. Myślę, że Kazimierz będąc gdzieś tam u góry ciągle jest przy nas, widzi, że o nim pamiętamy. Cześć jego pamięci. – mówi w swojej wypowiedzi dla Dziennika Zachodniego Erwin Sówka. 

W Szopienicach pojawił się "Kutz na kucu". Wszystko za sprawą Erwin Sówka. (źródło: smakksiazki.pl)
W Szopienicach pojawił się „Kutz na kucu”. Wszystko za sprawą Erwin Sówka. (źródło: www.smakksiazki.pl)

Na muralu Kutz przedstawiony jest jako dziecko, na grzbiecie kuca na biegunach na których powiewają rozwinięte rolki taśmy filmowej. Tutaj, w Szopienicach, przeżywał bowiem swoje dzieciństwo i po ukończeniu 19 lat już nigdy do nich nie powrócił. Jednak do końca życia Szopienice pozostały w jego sercu.

W ceremonii odsłonięcia muralu uczestniczyła wdowa po zmarłym w zeszłym roku Kutzu. To jest przede wszystkim bardzo wzruszające miejsce i bardzo wzruszający czas. Wszystko rozkłada się już na okres blisko roku, kiedy ta żałoba nie może się skończyć, ponieważ tyle się dzieje wokół…– komentuje Iwona Świętochowska-Kutz. 

Źródło: dziennikzachodni.pl/wyborcza.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

3 młode osoby zginęły w wypadku w Zawierciu! Seat zderzył się z ciężarówką [ZDJĘCIA]

Śląskie: Policja zgarnęła z pola poszukiwacza skarbów. Ktoś na niego doniósł [ZDJĘCIA]

Derby Górnik-Piast: Ktoś rzucał w kapitana Piasta butelką po wódce?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close