RegionŚwiatWiadomość dnia

Podróże z Krisem: Najpiękniejsze nekropolie Europy. Jedziemy do Portugalii i Grecji!

Kontynuujemy piękną i wyjątkową podróż po największych i najbardziej tajemniczych europejskich nekropoliach. W cyklu „Podróże z Krisem” opuszczamy Anglię i Szkocję, a przenosimy się do Europy Południowej.

Kris w Podróży” czyli Krzysztof Wilczewski zaprasza na kolejną wyjątkową podróż: -Dziś zabieram was na zwiedzanie cmentarzy dwóch krajów południa Europy, położonych jednak na jej skrajnych krańcach – Portugalii i Grecji. Kultura południowa znacznie różni się od naszej i od razu odczujemy to na cmentarzach. Zacznijmy od tego bardziej magicznego:

 

Korfu, Grecja

Cmentarz Brytyjski – przeznaczony był głównie dla brytyjskich żołnierzy stacjonujących na wyspie, która w XIX wieku była protektoratem Zjednoczonego Królestwa, a w czasie wojen światowych wykorzystywana była jako baza morska. Sam cmentarz bardziej przypomina obecnie tajemniczy ogród z mnóstwem drzew, kwiatów, rzeźb i kapliczek. By znaleźć go na mapie, wpisujemy w wyszukiwarce British Cemetery. Przy okazji tej pięknej wyspy nie sposób nie wspomnieć o średniej długości życia Greków, która wynosi 81 lat a na wyspach dochodzi do 85 (Polska 77-78). Zasługa jedzenia? Słońca? Czy może południowego, zrelaksowanego podejścia do życia? Odwiedźmy wyspy Greckie a sami przekonamy się jak powoli i spokojnie się tam żyje.

Dojazd: Miasteczko Korfu jest tak małe, że na piechotę damy radę, to tylko 10 min spacerem. A na wyspę Korfu latają bezpośrednio z Polski tanie linie.

 

Porto, Portugalia

Cemitério do Bonfim, założony w 1850r. jest ciekawy z dwóch powodów. Po pierwsze że zobaczymy z niego panoramę miasta, gdyż znajduje się 120 m n.p.m. Na pierwszym planie zaprezentuje nam się Kościół Nosso Senhor do Bonfim, którego oświetlenie po zmroku nie ujdzie naszej uwadze (polecam zajrzeć do środka). Oprócz spektakularnych widoków na miasto na cmentarz znajdziemy groby i mauzolea o bogatej wartości historycznej i architektonicznej.

Dojazd: Pociąg do stacji Porto-Campanhã i stamtąd pieszo 15 min (już ze stacji widać kościół Bonfirm na wzgórzu).

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close