Wiadomość dnia

Podróże z Krisem: Słynne cmentarze Europy. Lwów i Praga kryją piękne nekropolie

Kontynuujemy rozpoczętą jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych podróż po najpiękniejszych, a czasem zupełnie nieznanych nekropoliach Europy. Tym razem Krzysztof Wilczewski zabiera nas do Lwowa i Pragi.

 

 

W ostatnim odcinku podróży po cmentarzach Europy chciałbym Was zabrać do naszych sąsiadów. Łatwo dojedziemy tam z Polski pociągiem, czy autobusem z Katowic i Krakowa, a z pozostałych miast można nawet dolecieć. Pokażę Wam dwa nietypowe cmentarze w dwóch pięknych miastach – w Pradze i we Lwowie.

Lwów, Ukraina

Cmentarz Obrońców Lwowa (znany też jako Cmentarz Orląt). Gdy jechałem do Lwowa, oczywiście poczytałem sobie najpierw o tym cmentarzu i dziwiło mnie zawsze silne wzruszenie towarzyszące opisom tego miejsca. Zwiedziłem wcześniej wiele cmentarzy i myślałem, że ten będzie po prostu kolejnym. Nie rozumiałem więc skąd tyle emocji w jego opisach. Dotarło to do mnie dopiero, gdy się tam znalazłem. Nie jest dla nas Polaków zwykły cmentarz i myślę, że trudno jest zrozumieć uczucia, które towarzyszą jego zwiedzaniu, dopóki samemu się go nie zobaczy. Widok grobów polskich nastolatków ginących w obronie wolności ściska za gardło i zmusza do refleksji.

Ceny biletów wstępu: normalny: 40 uah (6 zł), ulgowy: 50% taniej.

Dojazd: tramwaj 7 (bezpośrednio pod bramę Cmentarza Łyczakowskiego) lub 2, ewentualnie marszrutki: 5A, 18, 24, 29, 138, 217A

 

Praga, Czechy

Cmentarz Wyszehradzki. Niewielu turystów zapuszcza się w to magiczne miejsce (mimo łatwego dojazdu tramwajem), dzięki czemu będziemy mogli zaznać tu trochę spokoju i odpocząć od zatłoczonego centrum Pragi. Wzgórze Wyszehrad kryje wiele ciekawych zakamarków i ma bardzo bogatą historię. Było ono siedzibą czeskich władców i między innymi z tego powodu jest z nim związanych wiele legend. Znajduje się tam też XVIII-wieczny Cmentarz Wyszehradzki, na którym spoczywają wybitni obywatele (malarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci) mający wpływ na rozwój dziedzictwa kraju. Jak to zwykle bywa w przypadku wzniesień, także i z tego będziemy mogli podziwiać piękne widoki na miasto. A tuż opodal zwiedzimy Bazylikę św. Piotra i Pawła, a za nią przepiękny park z XIX-wiecznymi pomnikami przedstawiającymi postacie z czeskich legend.

Dojazd: metrem C (przystanek Vyšehrad), lub tramwajami 3, 7, 8, 16, 17, 24 przystanek Výtoň albo Albertov.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button