RegionŚwiatWiadomość dnia

Podróże z Krisem: Słynne cmentarze Europy. Lwów i Praga kryją piękne nekropolie

Kontynuujemy rozpoczętą jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych podróż po najpiękniejszych, a czasem zupełnie nieznanych nekropoliach Europy. Tym razem Krzysztof Wilczewski zabiera nas do Lwowa i Pragi.

 

 

W ostatnim odcinku podróży po cmentarzach Europy chciałbym Was zabrać do naszych sąsiadów. Łatwo dojedziemy tam z Polski pociągiem, czy autobusem z Katowic i Krakowa, a z pozostałych miast można nawet dolecieć. Pokażę Wam dwa nietypowe cmentarze w dwóch pięknych miastach – w Pradze i we Lwowie.

Lwów, Ukraina

Cmentarz Obrońców Lwowa (znany też jako Cmentarz Orląt). Gdy jechałem do Lwowa, oczywiście poczytałem sobie najpierw o tym cmentarzu i dziwiło mnie zawsze silne wzruszenie towarzyszące opisom tego miejsca. Zwiedziłem wcześniej wiele cmentarzy i myślałem, że ten będzie po prostu kolejnym. Nie rozumiałem więc skąd tyle emocji w jego opisach. Dotarło to do mnie dopiero, gdy się tam znalazłem. Nie jest dla nas Polaków zwykły cmentarz i myślę, że trudno jest zrozumieć uczucia, które towarzyszą jego zwiedzaniu, dopóki samemu się go nie zobaczy. Widok grobów polskich nastolatków ginących w obronie wolności ściska za gardło i zmusza do refleksji.

Ceny biletów wstępu: normalny: 40 uah (6 zł), ulgowy: 50% taniej.

Dojazd: tramwaj 7 (bezpośrednio pod bramę Cmentarza Łyczakowskiego) lub 2, ewentualnie marszrutki: 5A, 18, 24, 29, 138, 217A

 

Praga, Czechy

Cmentarz Wyszehradzki. Niewielu turystów zapuszcza się w to magiczne miejsce (mimo łatwego dojazdu tramwajem), dzięki czemu będziemy mogli zaznać tu trochę spokoju i odpocząć od zatłoczonego centrum Pragi. Wzgórze Wyszehrad kryje wiele ciekawych zakamarków i ma bardzo bogatą historię. Było ono siedzibą czeskich władców i między innymi z tego powodu jest z nim związanych wiele legend. Znajduje się tam też XVIII-wieczny Cmentarz Wyszehradzki, na którym spoczywają wybitni obywatele (malarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci) mający wpływ na rozwój dziedzictwa kraju. Jak to zwykle bywa w przypadku wzniesień, także i z tego będziemy mogli podziwiać piękne widoki na miasto. A tuż opodal zwiedzimy Bazylikę św. Piotra i Pawła, a za nią przepiękny park z XIX-wiecznymi pomnikami przedstawiającymi postacie z czeskich legend.

Dojazd: metrem C (przystanek Vyšehrad), lub tramwajami 3, 7, 8, 16, 17, 24 przystanek Výtoň albo Albertov.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close