RegionWiadomość dnia

Pieniądze od premiera nie dotarły. Kto uratuje strażaków z OSP w Rudzie Śląskiej?

Pieniądze, obiecane na pomoc strażakom z OSP w Rudzie Śląskiej, obiecane w czasie kampanii wyborczej przez premiera Mateusza Morawieckiego – nie dotarły. Ale wieści o tym, że strażacy ochotnicy mogą wkrótce być bezdomni – dotarły do Katowic. I to władze tego miasta mogą OSP Ruda Śląska pomóc.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Były wielkie słowa i obietnice.

-Pan Premier dowiedziawszy się o tym postanowił wesprzeć miasto. Miasto też jest w dość trudnej sytuacji finansowej w tym momencie i nie miało środków na to żeby wykonać to prawo pierwokupu, dlatego po interwencji premiera postanowiliśmy jako rząd przekazać środki na to – mówił Paweł Jabłoński, doradca premiera Morawieckiego, wypowiedź archiwalna.

Tyle w teorii, bo praktyka pokazała, że rządowe pieniądze na wykup remizy dla strażaków ochotników ostatecznie do Rudy Śląskiej nie dotarły. Chodziło o 550 tys. zł, które były potrzebne do skorzystania przez miasto z prawa pierwokupu budynku.

-Zapisy ustawowe powodują, że nie da się w prosty sposób uruchomić pieniędzy z rezerwy budżetu państwa tak jak zakładaliśmy na początku, ale dzięki temu że wokół tego chodziliśmy, rozmawialiśmy, negocjowaliśmy, szukaliśmy rozwiązania udało nam się znaleźć rozwiązanie bardzo korzystne – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

 

I dość niespotkane. Pieniądze dadzą Rudzie Katowice. Zgoda władz miasta już jest – transakcję poprzeć muszą jeszcze katowiccy radni, ale z przekonaniem ich nie powinno być większych problemów. Po pierwsze strażacy z Rudy Śląskiej odpowiadają za bezpieczeństwo na autostradzie A4 od węzła Wspólna do węzła Mikołowska. Po drugie Ruda Śląska „odstąpi” Katowicom 19 mln zł dofinansowania z e Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Chociaż jak podkreślają w Katowicach – ten drugi argument jest zupełnie nieistotny

-Dobra, sąsiedzka współpraca to nie tylko słowa. To też realne gesty, to też czyny. Zależy nam na tym, żeby dobrze współpracować z Rudą Śląską i przede wszystkim troszczymy się o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców – mówi Maciej Stachura, UM Katowice.

 

W piątek przedstawiciele miasta i obecnego właściciela budynku – Konsorcjum Ochrony Kopalń podpisali dokumenty, które umożliwią skorzystanie z prawa pierwokupu nieruchomości. Dzięki temu strażacy ochotnicy pozostaną w swojej dotychczasowej siedzibie.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polacy będą mogli robić zakupy w każdą niedzielę i święta. Od 2020 roku

Ulewny deszcz i silny wiatr na południu Polski. Najwięcej opadów na Śląsku i w Małopolsce

Półnagie kobiety w Śląskiej Izbie Lekarskiej. Lekarki rozebrały się nie bez powodu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close