RegionWiadomość dnia

Podtopienia, brak prądu, setki interwencji strażaków. Opady deszczu coraz groźniejsze. Czy grozi nam powódź? [WIDEO]

Od wtorku do środy rano strażacy interweniowali ponad 600 razy w związku z intensywnym deszczem i silnym wiatrem. Bez prądu jest niemal 3 tys. gospodarstw, rośnie zagrożenie powodziowe! IMGW ogłosił alerty dla 10 województw.

 

Straż Pożarna od wtorku do godz. 6 w środę odnotowała 637 interwencji. Najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim, a także warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i podlaskim. Strażacy wyjeżdżali najczęściej do skutków ulewnego deszczu, m.in. zalania piwnic budynków, a także w celu usunięcia powalonych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe.

Rzecznik PSP powiedział PAP, że ze względu na skutki silnego wiatru i opadów deszczu bez dostaw energii elektrycznej w środę rano (na godz. 6) pozostawało 2929 gospodarstw domowych w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, śląskim i opolskim.

Frątczak poinformował, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z uwagi na przewidywane intensywne opady deszczu i towarzyszące im burze wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia dla Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska. Natomiast pierwszym stopniem zagrożenia objęto województwa: łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie i opolskie.

Jak podaje IMGW, drugi stopień zagrożenia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność i śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Jak wygląda sytuacja w województwie śląskim? Wieczorem CZK wojewody śląskiego wydało kolejny alert:

2018-07-18 Ostrzeżenie hydrologiczne Nr O-1 – wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych(zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły)

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE Nr O:1 Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych Stopień zagrożenia: 3 Ważność: od godz. 18:00 dnia 18.07.2018 do godz. 12:00 dnia 19.07.2018 Obszar: zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Soły, Brynicy (śląskie) Przebieg: Prognozowane intensywne opady deszczu będę powodowały dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych, a w dalszej kolejności przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawiska spodziewana jest w godzinach nocnych oraz nad ranem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75% Uwagi: W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie.

Największe zagrożenie jest obecnie na Podbeskidziu. Tam też, mając na uwadze przewidywane jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz nocnych silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, Wojewoda Śląski zarządził pogotowie przeciwpowodziowe. Obowiązuje ono od godz. 12.00 na terenie 3 powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz w mieście Bielsko – Biała.

Stosownym zarządzeniem wojewoda zobowiązuje wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych, aby zminimalizować mogące powstać zagrożenie dla zdrowia, życia lub mienia oraz zagrożenie środowiska.
(źr:WZ/ŚUW/TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close