Kategorie

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE

Ostatni raport dotyczący sytuacji  prawnej środowisk LGBT+ nie napawa optymizmem. Znaleźliśmy się w gronie takich państw jak: Rosja, Białoruś, Armenia, Turcja i Azerbejdżan – w których sytuacja osób LGBT jest trudna. 

 

 

W rządzie jednak brak poprawy przyjętej narracji. Opozycja zarzuca partii rządzącej ignorancję. Już trzeci rok z rzędu jesteśmy w czołówce raportu „Tęczowa Europa” – jako najbardziej homofobiczny kraj. 

Konrad Szymański, Minister ds. Unii Europejskiej jest zaskoczony wynikami raportu: 

Powiązane artykuły

„Wydaje mi się, że w Polsce prawa osób różnych orientacji seksualnych są takie same, jak reszty społeczeństwa. Nie widzę powodu do takich ocen”. 

W szczególności Lewica jest innego zdania i zaznacza, że głównie to ona walczy o równouprawnienie, tolerancję i otwartość na osób identyfikujących się z LGBT+.

Kolejny raport, kolejny powód do wstydu

Raport „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce” opracowany przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa, również wskazuje na problem w tym zakresie. 

Z raportu wynika, że tylko 1/5 nastolatków czuje zrozumienie swojej orientacji przez swoich rodziców. Znajdziemy tam także inne niepokojące statystyki, jak te, że aż 1 na 10 osób jest zmuszona do opuszczenia domu, ze względu na orientację. Duża ilość osób deklaruje, że była ofiarą przemocy – głownie werbalnej, a około 1/4 osób myśli o samobójstwie w związku z brakiem zrozumienia, odrzuceniem, czy wyśmiewaniem. 

Ikea wspiera osoby LGBT+

W Ikei, 17 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, pojawiły się w sprzedaży tęczowe torby STORSTOMMA, z których dochód zostanie przekazany na działanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ma być to wyraz wsparcia i otwartości dla środowisk LGBT+. 

Dzięki tym środkom telefon zaufania dla dzieci i młodzieży może zostać odebrany o kilka tysięcy razy więcej. Jak wynika ze średnich statystyk, telefon zaufania jest odbierany około, co 2 minuty. Nierzadko rozmowa przez telefon potrafi uratować życie. 

Pod numerem telefonu 116 111 czekają psycholodzy, oraz wykwalifikowane osoby, aby wesprzeć dzieci i młodzież w walce z problemami. 

 

Skarżyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button