reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Czy za homoseksualizm odpowiada genetyka?

reklama

Pomimo, że mamy obecnie XXI wiek, temat homoseksualizmu wciąż w wielu kręgach pozostaje tematem tabu.

 

 

Homoseksualizm w starożytności

Co ciekawe w starożytnej Grecji osoby, które pozostawały w zażyłości z osobami tej samej płci, nie były w sposób odmienny traktowane przez społeczeństwo. Pociąg do tej samej płci nikogo nie dziwił. W literaturze opisywana jest, m.in. zażyłość Achillesa z Patroklesem. Również w sztuce postać nagiego mężczyzny była wyrazem podziwu. Wówczas podejście do stosunku między kobietą, a mężczyzną było sprowadzane do biologi, rozrodczości. Natomiast miłość między dwoma mężczyznami uznawano za bardziej uduchowioną.

reklama

W tym okresie nie była obca także miłość dwóch kobiet. Najsłynniejszą kobietą, która miała pociąg do osoby tej samej płci była poetka o imieniu Safona z greckiej wyspy Lesbos.

Homoseksualizm a nauka

W 1973 r. homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Należy jednak podkreślić, że podstawą do podjęcia tego typu działania, nie były badania naukowe, a zwykłe głosowanie członków APA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopiero w 1990 roku uznała, że homoseksualizm nie należy traktować jak chorobę, czy zaburzenie.

Badacze z Uniwersytetu NorthShore w Illinois, wykryli warianty genów, które częściej występują u mężczyzn homoseksualnych, niż heteroseksualnych.

Kanadyjscy badacze z kolei wykazali związek pomiędzy starszymi braćmi, a młodszym rodzeństwem. Jest to tzw. efekt braterskiej kolejności urodzeń. Polega on na tym, że im chłopiec/mężczyzna ma więcej starszych braci, tym większe jest prawdopodobieństwo na pojawienie się u niego orientacji seksualnej.

Wiele badań wskazuje na to, że uwarunkowania genetyczne mają większy wpływ na orientację seksualną niż aspekty społeczne.

Kary za homoseksualizm

Potępianie homoseksualizmu rozpoczęło się wraz z rozprzestrzenianiem się judaizmu oraz chrześcijaństwa.

Obecnie, aż w 74 krajach spotkamy kary za stosunki z tą samą płcią. W takich krajach jak Afganistan, Czeczenia, Iran, czy Sudan, homoseksualizm zagrożony jest karą śmierci.

W XV/XVI wieku znane są w historii przypadki brutalnego karania za homoseksualizm, wśród nich zjedzenie żywcem przez psy wojenne oraz palenie na stosie. Wcześniej odnotowywane były także takie kary, jak kastracja. Podejmowano także próby leczenia tej orientacji seksualnej za pomocą m.in. elektrowstrząsów.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button