KrajRegion

Polski bon turystyczny. Jak z niego skorzystać? [WIDEO]

Bon turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, aby w dobie pandemii, która spowodowała kryzys gospodarczy, mogły wyjechać gdzieś w kraju na wakacje. Przysługuje on każdej rodzinie, która posiada przynajmniej jedno dziecko. Z bonu można korzystać od 1 sierpnia, a jego zdobycie nie jest specjalnie skomplikowane.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

-Sezon jest w pełni, ale bon turystyczny to jest dodatkowy zastrzyk dla tych ludzi, że właściwie mogą wydłużyć sobie wakacje i wyjechać i dla nas również jest to dodatkowa pomoc, bo wiadomo w tej pandemii wypocząć po ciężkiej pracy i problemach, jakie nas dotykają – mówi wiceprezes zarządu Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej w Tychach Aleksander Wierzba.

Przedsiębiorca, który chciałby, żeby za jego usługi można było płacić bonem, musi również zarejestrować się w PUE ZUS i tam złożyć odpowiednie oświadczenie. Do tej pory z tej formy skorzystało około 6000 przedsiębiorców. Realizacją bonów i wypłatami z ich tytułu odpowiada ZUS.

-Wypłata polega na tym, że jeżeli przedsiębiorca, czyli organizator turystyczny albo organizacja pożytku publicznego zrealizuje bon wówczas do 14 dni Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca takie pieniądze. Po raz pierwszy wczoraj, jeszcze nie minęło 14 dni, wypłaciliśmy pierwsze świadczenia z tytułu turystycznego. Byli nawet tacy przedsiębiorcy, którzy dostali jednorazową wypłatę ok pół mln złotych – mówi regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

ZUS wypłacił przedsiębiorcom już ok 23mln złotych. Uruchomił również specjalną infolinię na której osoby, które będą chciały skorzystać z bonu turystycznego, będą mogły wyjaśnić wątpliwości, aktywować bon czy nim zapłacić. Infolinia dostępna jest pod numerem 22 11 22 111.

 

Paweł Nawrat

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close