Polski dzień w Tokio! Patryk Dobek wybiegał brązowy medal na 800m! To pierwszy taki medal od 41 lat!

Nie tylko nasi młociarze uraczyli nas dzisiaj medalami! Patryk Dobek, który w sztafecie mieszanej 4x400m zdobył już w Tokio złoto – dzisiaj indywidualnie dorzucił brąz! Trzecie miejsce zdobył w biegu na 800 metrów.

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Fantastyczną, wręcz niewiarygodną, historię napisał w ostatnich miesiącach Patryk Dobek. Zimą zaimponował zostając mistrzem Europy w Arenie Toruń – tam zdystansował m.in. Adama Kszczota i sięgnął po tytuł najlepszego europejskiego biegacza na 800 metrów. W Tokio do swojej powieści dopisał kolejny rozdział. W finale biegł mądrze i gdyby nie przepychanki i potknięcie na wysokości rowu do biegu przeszkodowego mógł pokusić się nawet o triumf. Mimo to nie dał się rywalom i po świetnym finiszu zajął trzecie miejsce z czasem 1:45.39. Do liderów nie stracił wiele – wygrał Emmanuel Korit (1:45.06), drugi był Ferguson Rotich (1:45.23).

Brązowy medal Patryka Dobka jest pierwszym krążkiem wywalczonym w biegu indywidualnym przez polskiego zawodnika od 41 lat, czyli złota Bronisława Malinowskiego w Moskwie. Na płaskim dystansie na medal czekaliśmy o wiele dłużej – od krążka Andrzeja Badeńskiego, wywalczonego na 400 metrów podczas… tokijskich igrzysk 1964 roku!

W środę rozpoczęła się także rywalizacja wieloboistek i wieloboistów. Adrianna Sułek pokonała 100 metrów przez płotki w 13.58, skoczyła wzwyż 1.83 i była bliska wyrównania rekordu życiowego, który wynosi 1.86. W pchnięciu kulą bydgoszczanka osiągnęła 12.80, a na koniec dnia pokonała 200 metrów w 24.16. Przed drugim dniem rywalizacji Polka jest 13. – ma na koncie 3734 pkt. Prowadzi Holenderka Anouk Vetter – 3968 pkt.

Paweł Wiesiołek ma za sobą również udany pierwszy dzień dziesięcioboju. 100 metrów przebiegł w 10.83, później nieco poniżej możliwości i oczekiwań zaprezentował się w skoku w dal, w którym dwukrotnie uzyskał 7.27. Dorobek punktowy zaczął odrabiać w pchnięciu kulą, gdzie był bliski uzyskania 15 metrów, ale konkurs zakończył z najlepszym wynikiem sezonu – 14.90. Nerwowo było w skoku wzwyż. W trzeciej próbie zaliczył 1.99, później udało mu się także pokonać poprzeczkę zawieszoną na 2.02. Na koniec dnia podopieczny Michała Modelskiego poprawił rekord życiowy na 400 metrów uzyskując 48.24. Na półmetku zmagań mistrz Polski w dziesięcioboju jest 10. Wiesiołek zgromadził dotychczas wartościowe 4281 pkt.

Do finału biegu na 400 metrów nie awansowała Natalia Kaczmarek. Mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej zaprezentowała się jednak w półfinale dobrze. Metę w swoim biegu minęła jako czwarta z drugim rezultatem w karierze – 50.79. Żeby myśleć o starcie w finale trzeba było biegać poniżej 50 sekund.

Na półfinale rywalizację zakończył także płotkarz Damian Czykier – dziś uzyskał 13.63. W biegu na 1500 metrów drugi wynik w karierze – 4:06.01 – nie pozwolił awansować do rundy finałowej Martynie Galant.

Słabo zaprezentowali się oszczepnicy. Wicelider światowych tabel Marcin Krukowski zaliczył tylko 74.65, a Cyprian Mrzygłód rzucił 78.33. Obaj nasi reprezentanci nie awansowali do finału.

Po sześciu dniach zmagań lekkoatletów Polska zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni zdobyli na stadionie olimpijskim sześć medali: trzy złote i trzy srebrne. Lepszy dorobek ma jedynie ekipa USA.

red: W.Żegolewski
źródło: PZLA/Maciej Jałoszyński

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Są wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła pod kołami autobusu w Katowicach [WIDEO]

Śląskie: Kierowcy i autobusy do masowych kontroli! ITD sprawdza, w jakim są stanie