RegionŚwiatWiadomość dnia

Polski KRET wylądował na Marsie! Sonda InSight przyniesie przełom w badaniu Czerwonej Planety? [WIDEO]

Polska technologia wylądowała na Marsie! Na Marsie wylądowała sonda InSight, a wraz z nią urządzenie skonstruowane w Polsce – czyli Kret HP3.

 

 

Sonda InSight już na Marsie. Razem z sondą wylądowało kilka urządzeń – w tym mechanizm napędowy Kret HP3, zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Astronika. To dla polskich badań kosmicznych absolutny przełom – co podkreślają zarówno polscy naukowcy jak i specjaliści z NASA.

Sonda InSight wylądowała na północnej półkuli Marsa około godziny 21.00 naszego czasu. Sonda osiadła na równinie wulkanicznej Elysium Plantiti. To dla Polski dzień bardzo ważny o doniosły. W sondzie znajduje się bowiem urządzenie skonstruowane w Polsce i przez polskich inżynierów i naukowców – czyli zespół napędowy Kret HP 3. To nic innego jak mega-skomplikowany próbnik, który ma teraz zostać umieszczony aż 5 metrów pod powierzchnią Marsa.

Urządzenie stworzone w całości przez polską firmę Astronika ma pomóc naukowcom zbadać powstawanie skał na Marsie i wnętrze Czerwonej Planety. To nie tylko misja polskiego Kreta – wewnątrz Marsa umieszczony przez sondę zostanie także aparat sejsmometryczny, który będzie badał aktywność sejsmiczną Marsa. To szczególnie ważne w obliczu planów przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety.

Misja InSight, która rozpoczęła się w maju tego roku potrwać ma jeszcze dwa lata – pierwsze dane z Marsa wkrótce zaczną spływać na Ziemię.
(WZ)

Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close