KrajRegion

Polskie pomysły na silną Unię Europejską? Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach jest ich sporo [WIDEO]

To największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W Katowicach rozpoczął się 10. jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy. Przez najbliższe trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku prowadzone będą dyskusje na tematy związane z pieniędzmi, gospodarką i społeczeństwem.

 

-Ponad 150 paneli dyskusyjnych, ponad 11 tysięcy gości. My też często podkreślamy, że poza tymi panelami oficjalnymi, dyskusjami oficjalnymi są tysiące bezpośrednich spotkań przedsiębiorców i z tych spotkań wychodzą bardzo często konkretne projekty dla gospodarki, dla regionu – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP.

W dyskusjach udział biorą komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów, prezesi firm czy naukowcy. W panelu otwierającym kongres dyskutowano o przyszłości Unii Europejskiej. -Przedstawiłem polską wizję Unii Europejskiej. Jest to wizja opierająca się na czterech swobodach – wizja Europy demokratycznej, silnej, zintegrowanej. Myślę, że te dyskusje są potrzebne i dobrze, że one są tutaj prowadzone – uważa Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

W programie Kongresu nie zabraknie sesji poświęconych rewolucji technologicznej, digitalizacji, energetyce w Europie czy inwestycjom. Spotkania mają być źródłem dobrych praktyk i pomysłów. -Metropolia powstała po to, żeby zadbać o jakość życia mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia. Z tym mamy największy problem – nie jesteśmy atrakcyjnym miejscem do życia, sporo ludzi opuszcza nas, jest to problem depopulacji. To jest największe zmartwienie, szukamy na to pomysłów (…) to jest nasze największe wyzwanie, przed którym stoimy i takie dyskusje są nam potrzebne po to, żebyśmy mieli wiedzę, by móc sprostać tym wyzwaniom – mówi Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Minister Czaputowicz na 10. Europejskim Kongresie Gospodarczym: nasz system spełnia standardy UE

-Kongres jest w ogóle inspirujący od tych dziesięciu lat. Praktycznie rozwój kongresu był równy z rozwojem naszego miasta, a więc wdrażanie w rzeczywistości takich zmian, które już dzisiaj widzimy, że to nie samo miasto ale i nie ten sam kongres, który był dziesięć lat temu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszkańcy Katowic muszą się przygotować na pewne utrudnienia związane z Europejskim Kongresem Gospodarczym. Parkingi w Strefie Kultury zostały zarezerwowane dla gości EKG 2018. Utrudnienia potrwają do środy, 16 maja.
(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close