KrajRegion

POLSKIE ZNACZY DOBRE! Recycling – drugie życie śmieci

Do koszy na śmieci codziennie trafia wiele odpadów. Czy wiesz, że prawie każdy odpad może zostać wykorzystany ponownie? Recycling – drugie życie śmieci.

 

Recycling to jedna z form ochrony środowiska naturalnego i sposób na nadanie śmieciom drugiego życia. Statystyczny Polak w 2017 roku wyprodukował 312 kg odpadów komunalnych, jak informuje GUS. Pozytywna wiadomość jest taka, że prawie każdy rodzaj odpadu może zostać wykorzystany ponownie.

Ponadto recycling na świecie ma się coraz lepiej! Jak podaje portal Teraz Środowisko, w 2016 zebrano 27 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, z czego 41,6 proc. zostało poddane odzyskowi energii, 31,3 proc. odzyskano poprzez recycling właśnie, a 27,3 proc. trafiło na składowiska. W porównaniu, w 2014 udało się odzyskać 29,7 proc. w procesach recyclingu.

W najnowszym odcinku programu „Polskie znaczy dobre” odwiedzimy firmę Sanit-Trans zajmującą się zagospodarowaniem odpadów.

Oglądaj „Polskie znaczy dobre” w środę (16 stycznia) na antenie TVS o 16:55!

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Chorzów segreguje elektrośmieci. Będą nowe pojemniki na elektroodpady

Początki Sanit-Trans

Firmę Sanit-Trans w 1996 założyli dwaj koledzy z pracy – Robert Dobrucki oraz Krzysztof Kłusach. W czasach, gdy powstawania Sanit-Trans, system zarządzania odpadami w Polsce był bardzo słabo rozwinięty.

Pierwszy okres działalności firmy był bardzo trudny – wspomina Krzysztof Kłusak. – Trudny dlatego że sprzęt, na którym pracowaliśmy, był wysłużony i bardzo awaryjny. Próbowaliśmy maksymalnie starać się naprawiać ten sprzęt, natomiast od razu podjęliśmy decyzję, że musimy szukać czegoś innego.

Panowie doświadczenia, inspiracji i lepszego sprzętu szukali na Zachodzie. Udało się sprowadzić nowoczesny na tamte czasy wóz, który posiadał funkcję udrażniania kanalizacji i filtrowania ścieków.

Praca nie kończyła się między godziną 6:00 a 14:00, tylko była dotąd, aż zrealizowało się wszystkie usługi – mówi Robert Dobrucki.

Na początku Sanit-Trans zajmowała się tylko asenizacją, czyli usuwaniem płynnych nieczystości. Jednak po pięciu latach działalności firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i rozszerzyła zakres swoich usług o odbiór wszystkich odpadów.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Śląskie: Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci! Mieszkańcy zapłacą nawet 50% więcej! Dlaczego?

Sanit-Trans obecnie

W 2005 roku Sanit-Trans rozpoczęło produkcję paliw alternatywnych. Obecnie firma odbiera odpady z aż 5 odpadów! Wszystkie śmieci się sortuje, a część z nich od razu przetwarza.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda praca w Sanit-Trans? Jak również sprawdzić, jak przebiegają poszczególne etapy uzyskiwania paliwa alternatywnego?

Dowiedz się, jak nadaje się drugie życie śmieciom i oglądaj program „Polskie znaczy dobre” w TVS już jutro (16 stycznia) o 16:55!

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak zrobić ekskluzywne kosmetyki ze śmieci? Tego uczyli w Katowicach na Zero Waste!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej ramówce? Śledź Telewizję TVS na Facebooku i Instagramie!

Facebook Instagram

(Marlena Borczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close