Region

Pomnik bohaterów „Baltazara Gąbki” stanie w Bielsku-Białej

Miasto rozwija szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała, którego główne punkty wytyczają pomniki bohaterów kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Gotowy jest model kolejnej kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, tym razem nawiązującej do serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki.

Kryminalne nowości w TVS! Zobaczcie nasze seriale „Prawo i porządek” oraz „Napisała: Morderstwo”

Bohaterowie opartej na powieści Stanisława Pagaczewskiego kreskówki, która powstała w SFR w latach 70. ubiegłego wieku – Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka – stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.

Model kompozycji w skali ok. 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Na podstawie tego modelu, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących rzeźb postaci bajkowych zdobiących Bielsko-Białą – Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.

Miasto prowadzi obecnie formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Uzyskało już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga – współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Tak jak planowano wstępnie, Smok Wawelski z Bartolinim staną w obrębie placu Wojska Polskiego, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej.

Realizacja rzeźby zaplanowana została na grudzień 2020 r. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku roku 2021.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wojewoda śląski wzywa lekarzy i pielęgniarki do pracy! Już ponad 60 skierowań do pracy!

Katowice: 1 wierny na 15 m2 kościoła. Księża przed mszą będą wszystko mierzyć i liczyć?

Przychodzą nocą do zajezdni. Wyglądają jak kosmici, a walczą z niewidzialnym wrogiem [ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close