Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie już odsłonięty [ZDJĘCIA] Goście z Katowic przyjechali „Złotym pociągiem”
W Warszawie został dziś odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego. Stanął u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykola. W uroczystości udział wzięła delegacja ze Śląska, która do Warszawy przyjechała tak zwanym złotym pociągiem.
Jak wygląda eskorta na porodówkę w wykonaniu policji? Co dalej z Ruchem Chorzów?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Myślę, że w tym roku udało się dużo na rzecz powstań śląskich przede wszystkim w kraju opowiedzieć – taki był cel ja to mówiłem wielokrotnie i myślę, że dzisiaj domykamy tą piękną tegoroczną historię – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
-Oby obok tego pomnika nikt nie przechodził bezmyślnie, to znaczy bez pomyślenia o osobie i życiu męczeńskim Wojciecha Korfantego i ostatecznie przeżytym dla dobra ojczyzny. Proszę o to zwłaszcza parlamentarzystów i samorządowców z Górnego Śląska i województwa śląskiego – mówi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Data odsłonięcia pomnika jest nieprzypadkowa – przypada w 101. rocznicę przemówienia Korfantego w Reichstagu, w roku 80. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego oraz setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W uroczystościach udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.
-Powiedziałem, że wreszcie, bo długo to trwało i ten pomnik poniekąd to wyraża. Wojciech Korfanty nie stojący na cokole, nie stojący na piedestale. Stojący obok niego i spokojnie się o niego opierający. II Rzeczypospolita niestety nie postawiła Wojciecha Korfantego na piedestale a i ta obecna Rzeczpospolita potrzebowała długiego czasu, by tutaj ten pomnik stanął. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego że on jest i że będzie mógł upiększać Warszawę i pokazywać wielkie karty naszej historii. Także i trudnej historii – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.
Na uroczystości odsłonięcia pomnika byli też przedstawiciele rodziny Wojciecha Korfantego.
-To ważny moment nie tylko dla rodziny, który symbolicznie domyka uczczenie pamięci ojców niepodległej Rzeczypospolitej – do Daszyńskiego, Dmowskiego, Paderewskiego i Witosa, dołączył dziś Korfanty. Last, but not least, mam nadzieję – podkreślał w swoim przemówieniu Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego
Pomnik zaprojektował Karol Badyna. Różne był koncepcje finansowania monumentu. Pierwotna wersja zakładała, że zrzucą się na niego Warszawa i miasta województwa śląskiego. Później za pomnik zapłacić miał rząd. Ostatecznie pomnik sfinansowała Warszawa.
–Serdecznie chciałem powitać wszystkich śląskich samorządowców. Witam was i to dzięki naszej współpracy dzisiaj możemy ten pomnik odsłonić, bo rzeczywiście tego pomnika w Warszawie bardzo brakowało. Chciałbym podziękować wszystkim śląskim gminom, które reprezentuje dziś Kazimierz Karolczak, przewodniczący Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To właśnie one współpracowały z nami nad budową tego pomnika – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Pomysł wybudowania pomnika Wojciecha Korfantego wypłynął ze Świętochłowic i tamtejszego Muzeum Powstań Śląskich.
-Myślę że był wielką postacią i można powiedzieć, że nareszcie doczekał się swojego miejsca też w stolicy. To co dzisiaj też ksiądz arcybiskup też w homilii powiedział, że po latach niełatwych dla niego, bo trzeba pamiętać aresztowania, które nastąpiły, dzisiaj wraca jakby z powrotem do Warszawy, wraca pomnikiem, ale myślę też pamięcią – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Tak więc od dzisiaj już nie tylko mieszkańcy Śląska będą mogli spoglądać na Wojciecha Korfantego.
autor: Sandra Hajduk
Śląskie: W których szkołach 25 października będzie TĘCZOWY PIĄTEK?
Pogoda na Wszystkich Świętych. Jaka będzie pogoda we Wszystkich Świętych?
Śląskie: Brutalny napad na taksówkarza. 15-latek zmasakrował mu głowę nożem! [WIDEO]