RegionWiadomość dnia

Ponad 500 miejsc parkingowych czeka. Centrum Przesiadkowe Brynów gotowe [WIDEO]

Kolejne centrum przesiadkowe zostało otwarte w Katowicach. Po zlokalizowanym na wschód od centrum Zawodziu, przyszedł czas na Brynów, który ze śródmieściem Katowic graniczy od południa.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Fundacja TVS rusza z pomocą szpitalom w czasie pandemii COVID!

Władze miasta chciałyby, żeby mieszkańcy jak najczęściej wybierali komunikację miejską zamiast samochodów. I nie brakuje głosów, że takie centra jak to są po prostu potrzebne i wygodne.

-Jak najbardziej. Tu są kierunki jednak – Ligota, Ochojec, także uważam, że tak – mówi Tadeusz, mieszkaniec Katowic.

Nowe centrum przesiadkowe w Brynowie to nie tylko przystanki i zadaszone perony dla autobusów i tramwajów. Po drugiej stronie, przy ul. Kościuszki wybudowano trzykondygnacyjny parking, na którym mieści się prawie 500 samochodów. Bo założenie jest proste – kierowca ma tu zostawić samochód i przesiąść się do środków komunikacji miejskiej, żeby dostać się do centrum miasta. Pierwotna koncepcja zakładała połączenie parkingu z peronami nadziemną kładką, jednak ostatecznie miasto z tego pomysłu zrezygnowało.

 

-Oczywiście znaczenie miały tu kwestie finansowe. Budowa tej kładki była bardzo droga i po prostu z tej kładki na etapie studialnym zrezygnowaliśmy. Projekt powstał bez kładki, z przeprowadzeniem ruchu w poziomie zero – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Teraz kierowcy muszą przejść przez trzy przejścia dla pieszych, ale po naciśnięciu przycisku przy sygnalizacji mają mieć priorytet. To ma spowodować, że nie będą zbyt długo czekać na zielone światło. W samym centrum przesiadkowego powstał poczekalnia, w której znajdują się punkty obsługi pasażerskiej, zakupu biletów czy toalety. Pojawić się ma kiosk, ale na razie nikt nie chciał go wynająć. W teorii wszystko wygląda dobrze, ale zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z podróży samochodami do centrum wcale nie będzie łatwo.

 

– Zmiany organizacyjne powinny usprawnić i skrócić czasy przejazdu. Myślę, że jeśli przekonamy mieszkańców do tego, że w komfortowych warunkach mogą zmienić środek transportu, na równie komfortowy jeżeli podróżowali np. autobusem, to myślę, że w krótkim czasie jesteśmy w stanie przekonać mieszkańców do korzystania z nowej formy mobilności i do zachęcenia do przesiadek. W zamian za to uzyskują szybszy dostęp do centrum Katowicmówi Grzegorz Kwitek, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Koszt budowy centrum przesiadkowego w Brynowie to ok. 80 mln zł.

 

autor: Łukasz Majewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Groźny wypadek w Sosnowcu! 12-latek spadł z ponad 20 metrów!

Bielsko-Biała: Petycja w sprawie Wałęsy i odpowiedź byłego prezydenta RP

Lider gangu Psycho Fans oskarżony o zlecenie zabójstwa prokuratora

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close