Artykuł SponsorowanyZdrowie

Presoterapia – sposób na zniwelowanie obrzęków

Presoterapia, zwana także masażem pneumatycznym lub kompresyjnym, była znana już w latach 60. XX wieku. I chociaż opracowano ją w celu niwelowania obrzęków w kończynach górnych u kobiet po mastektomii, dziś znajduje o wiele szersze zastosowanie. Jest bezpiecznym i całkowicie nieinwazyjnym zabiegiem niosącym mnóstwo korzyści dla organizmu. Nie powoduje uczucia dyskomfortu – wręcz przeciwnie, po skończonej sesji pacjent odczuwa natychmiastową ulgę. Na czym polega presoterapia? W jakich przypadkach jest wskazana i jakie niesie zalety? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie poniżej.

 

Co to jest i na czym polega presoterapia?

Presoterapia polega na wywieraniu kontrolowanego nacisku na poszczególne miejsca na ciele. Używa się do tego celu specjalistycznych urządzeń. Aparaty do presoterapii (dostępne na domasazu.pl) są wyposażone w mankiety, które nakłada się na kończyny górne lub dolne albo na okolice brzucha, ud czy pośladków. Mankiety są podzielone na kilka komór. Kompresor, będący sercem urządzenia do presoterapii, napełnia je powietrzem w określonej kolejności i w odpowiednim tempie. W ten sposób wywiera nacisk na tkanki. Istotne jest, aby masaż kompresyjny był przeprowadzany w kierunku węzłów chłonnych. W ten sposób doskonale niweluje zastoje limfy i likwiduje obrzęki [3]. Zabieg można zobrazować na przykładzie kończyny dolnej. W tym przypadku najpierw napełniane są komory okalające kostki, następnie łydki, a na końcu – uda.

Presoterapia – korzyści dla zdrowia

Presoterapia niesie wiele korzyści dla organizmu. Zabieg jest dedykowany przede wszystkim osobom, które potrzebują drenażu limfatycznego [5]. Uciskając odpowiednio poszczególne partie ciała, powoduje przepchanie limfy do węzłów chłonnych, gdzie jest filtrowana i z powrotem włączana do obiegu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zabieg presoterapii pozwala także na resorpcję płynów śródmiąższowych mogących prowadzić do uciążliwych obrzęków, uciskających na obszary unerwione i wywołujących silny dyskomfort [3]. Regularna terapia pomaga ponadto usuwać toksyny z organizmu, co przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej. Presoterapia świetnie sprawdza się też w niwelowaniu zastojów żylnych. Ponieważ usprawnia krążenie krwi w organizmie, powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek oraz spowolnienie procesów starzenia się tkanek. Znakomicie wzmacnia układ odpornościowy.

Wskazania do presoterapii – kto powinien skorzystać z zabiegu?

Sięgając do korzeni drenażu limfatycznego, można dowiedzieć się, że był on stosowany głównie u kobiet po mastektomii. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Presoterapia do dziś pozwala redukować obrzęki kończyn górnych powodowane ingerencją chirurgiczną. Jest powszechnie wykorzystywana w profilaktyce zakrzepowo-zatorowej. Wspomaga leczenie żylaków kończyn górnych. Przynosi także ulgę w przypadku uczucia zmęczonych nóg powodowanego zastojami limfy. To dolegliwość, która często jest rezultatem siedzącej pracy i spędzania długich godzin przed komputerem [4]. Presoterapia zalecana jest również osobom borykającym się z otyłością oraz cukrzycą. Sprawdza się w regeneracji mięśni po urazach oraz w redukcji przykurczów powodowanych przez blizny.

Presoterapia w medycynie estetycznej

Na tym jednak nie koniec, ponieważ presoterapia znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Obecnie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z cellulitem [2]. Masaż pneumatyczny, redukując zastoje limfy i rozbijając tkankę tłuszczową, pozwala szybko i bezboleśnie rozprawić się ze skórką pomarańczową. Jest także wykorzystywany w modelowaniu sylwetki [1]. Specjaliści zalecają presoterapię pacjentom po liposukcji – w celu utrwalenia efektu zabiegu. Z estetycznego punktu widzenia masaż pneumatyczny zwiększa elastyczność i gęstość skóry, zapewniając jej optymalną sprężystość i młody wygląd.

Presoterapia – jak przygotować się do zabiegu?

Presoterapia jest bezinwazyjna i dzięki temu niemal całkowicie bezpieczna. Nie wymaga też specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jedynym warunkiem jest założenie bezszwowych getrów, na które nakładane są mankiety do presoterapii. Jeśli natomiast osoba zgłaszająca się na zabieg ich nie posiada, wówczas stosowane są specjalne jednorazowe nakładki. Następnie wystarczy odprężyć się i przyjąć wygodną pozycję, aby urządzenie do presoterapii mogło spełnić swoje zadanie. Zabieg trwa około 30 minut, a po jego zakończeniu można wrócić do codziennych obowiązków [1].

Presoterapia we własnym domu? To możliwe!

Presoterapia jest zabiegiem wykonywanym zwykle w gabinetach fizjoterapii oraz salonach masażu. Warto jednak zaznaczyć, że z zalet masażu kompresyjnego można skorzystać także we własnym domu. Obecnie są dostępne kompaktowe urządzenia do presoterapii, znajdujące zastosowanie w terapii indywidualnej. Proste w obsłudze, skuteczne i bezawaryjne, z powodzeniem zdają egzamin u pacjentów cierpiących na przewlekłe dolegliwości, którym masaż pneumatyczny przynosi ulgę i pozwala poprawić stan zdrowia. Należy jednak pamiętać o tym, że presoterapia nie może być praktykowana na własną rękę. Przed zakupem urządzenia do masażu pneumatycznego należy więc skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Presoterapia – jakie są przeciwskazania?

Bez względu na to, że presoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, istnieją przeciwskazania do jej zastosowania. Bezwzględnie nie należy korzystać z masażu kompresyjnego podczas gorączki czy w przypadku wystąpienia silnej infekcji albo stanów zapalnych. Czynnikiem wykluczającym presoterapię jest także choroba nowotworowa oraz występowanie zmian skórnych w miejscach, na które zakładane są mankiety. Ponadto przed zabiegiem, z lekarzem powinny skonsultować się osoby cierpiące na zakrzepicę, choroby serca czy zapalenie naczyń limfatycznych. Kolejnym przeciwskazaniem do masażu pneumatycznego może być ciąża oraz zaburzenia pracy nerek. O poradę lekarską powinny też poprosić osoby posiadające rozrusznik serca lub borykające się z padaczką.

Presoterapia to skuteczna forma masażu pozwalająca rozwiązać wiele problemów zdrowotnych i mająca doskonały wpływ na urodę. A dodatkowo – niewymagająca specjalnego przygotowania oraz zapewniająca komfort podczas zabiegu. Z tego względu cieszy się rosnącą popularnością i jest coraz częściej zalecana przez lekarzy oraz fizjoterapeutów.

 

Bibliografia:

  1. Kołodziejczak A. Kosmetologia Tom I. PZWL 2019.
  2. Gałązka M, Galęba A, Nurein H. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health 2014.
  3. Rymarz E, Mieczkowska J, Łopatyński J. Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka. Medycyna Ogólna 2007.
  4. Społowicz B. Jak się pozbyć cellulitu, 2015.
  5. Mucha D. Drenaż limfatyczny w terapii obrzękowej, kosmetyce i odnowie biologicznej. Radom, 2010.
źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button