KrajRegion

Program Dobry Start bije rekordy w sieci. Rekordowa liczba wniosków złożonych online

Do tej pory 40 proc. wniosków, które mogą zostać złożone w ramach programu „Dobry start”, wpłynęło online. To rekordowa liczba wniosków online.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czy dzieci mogą chodzić do szkoły, gdzie sprzedawany jest alkohol?


Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomina, że wniosek należy złożyć do 30 listopada. Minister zasugerowała, żeby nie zwlekać ze składaniem wniosków. -To najlepszy moment, by złożyć wniosek o świadczenie „Dobry start” w sierpniu i otrzymać je we wrześniu. Samorządy mogą oczywiście wypłacić je szybciej. W łatwy sposób złożymy wniosek online – zachęcała.

– Rodzice składają teraz także wnioski o inne świadczenia dla rodzin: Rodzina 500 plus, świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego. Nie ma żadnych zmian w programie Rodzina 500 plus, kryteria pozostają bez zmian – zapewniła Rafalska.

Rodziny, które w sierpniu złożą wniosek o świadczenie z programu „Dobry start”, najpóźniej do 30 września otrzymają wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, samorząd będzie miał dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku.

Rodzice i opiekunowie, którzy chcą złożyć wniosek o to świadczenie online, mogą to zrobić przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek w formie papierowej będzie można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o „500 plus”, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej trzeba złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenia z programu „Dobry start” mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu „500 plus”. Nie przysługują natomiast „z urzędu” – świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł będą przyjmowane do 30 listopada.

(źródło: TVP Info, PAP)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close