RegionWiadomość dnia

Przejście dla pieszych jedyne takie w Polsce! Zobaczcie, co powstało w Bielsku-Białej

Rozpoczął się najgorszy okres dla pieszych. Po zmianie czasu szybko robi się ciemno, coraz częściej można też spodziewać się opadów deszczu, a niedługo też śniegu. To powoduje, że widoczność na drodze znacznie spada. Ale rośnie pomysłowość miast, jak pieszych chronić. Bielsko-Biała przebiło w tym względzie wszystkich!

 

 

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Samorządy próbują wprowadzać rozwiązania, które będą chronić pieszych. Takie niecodzienne rozwiązanie na ul. Partyzantów w Bielsku-Białej ma wpłynąć na bezpieczeństwo tych najsłabszych uczestników ruchu. Ten łuk należy do jednych z najniebezpieczniejszych w mieście. Zamontowane pachołki mają zwrócić uwagę kierowców, tak żeby ci zwolnili.

 

-No myślę, że to jest dobre rozwiązanie. Chociaż jestem i kierowcą I pieszym, myślę, że może być. -Kierowcy zwalniają? -Ja zwalniam. Nie wiem, jak inni, ale ja staram się zwalniać – mówi Wioleta, mieszkanka Bielska-Białej.

Mimo ograniczenia prędkości, kierowcy często nie stosują się tu do znaków.
– Ktoś pyta: dlaczego nie sygnalizacja, dlaczego nie wiadukt? Bo do tych zagrożeń, które tu są, a chodzi o prędkość, to jeżeli chodzi o najbardziej skuteczne to jest fizyczne ograniczenie takiej możliwości, a ten efekt chcieliśmy uzyskać właśnie poprzez zawężenie pasa ruchu – mówi Marcin Burdziński, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

 

O krok dalej poszły władze Jaworzna, które realizują projekt „Vision Zero”, czyli dążą do wyeliminowania wypadków śmiertelnych. Przede wszystkim tych z udziałem pieszych. Dlatego w mieście powstały takie oświetlone przejścia dla pieszych, a na niektórych ulicach zamontowano liczne wyniesienia, które zmuszają kierowców do zwolnienia. Na razie działa, bo od 11 miesięcy w Jaworznie w wypadku drogowym nikt nie zginął.

– To są takie elementy, które mają sprawić, że kierowcy nie będą łamać przepisów przed przejściami. Tu trzeba mieć świadomość, że w prawie wszystkich przypadkach potrąceń na przejściach dla pieszych odpowiedzialni są kierowcymówi Tomasz Tosza, Miejski Zarząd Dróg I Mostów w Jaworznie.

 

Zmniejszyć liczbę ofiar na drogach stara się też Sosnowiec. I instaluje takie przejścia dla pieszych, jak to przy ul. Wawel. Przed nim znajduje chropowata nawierzchnia, dzięki której kierowca zwalnia, a przynajmniej powinien. Jest też rzucające się w oczy oznakowanie.

– To wszystko po to, aby kierowca miał więcej bodźców, za pomocą których zauważy tego pieszego, że należy się zatrzymać, należy go przepuścić, żeby mógł swobodnie i bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicymówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Rośnie pomysłowość miast, jak pieszych chronić. Bielsko-Biała przebiło w tym względzie wszystkich
Rośnie pomysłowość miast, jak pieszych chronić. Bielsko-Biała przebiło w tym względzie wszystkich

Zmiany w infrastrukturze zwiększają bezpieczeństwo, ale nikt nie zadba o nie lepiej niż sami piesi..Życie może uratować nie tylko ostrożność, ale nawet najmniejszy odblask, dzięki któremu po zmroku kierowca ma szansę znacznie szybciej zobaczyć pieszego.

– Jest obowiązek, regulują to konkretne przepisy. Ale my zachęcamy również osoby do noszenia takich odblasków nawet w terenie zabudowanym, bo niejednokrotnie są też miejsca niedoświetlone. No i wtedy zakładanie takich odblasków też ma sens, chociaż nie ma takiego obowiązku – mówi asp. szt. Michał Nowak, KMP w Jaworznie.

Za kilka dni miliony pieszych znajdą się na ulicach, żeby dotrzeć na cmentarz. Warto być ostrożnym, żeby w kolejnym roku to do nas nikt nie musiał przychodzić z kwiatami i zniczem.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Narkotyki i akcesoria do ich zażywania w każdej szkole. Nowy projekt w Sosnowcu [WIDEO]

Uważajcie! Na Śląsku oszuści wyłudzają pieniądze nową metodą. Ekologiczną!

Dewastacja grobów na cmentarzu parafialnym w Zabrzu-Helence! Uszkodzono 44 groby [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close