KrajRegion

Przybywa żłobków i klubów dla maluchów. To wszystko w ramach programu „Maluch+”

Do końca roku, w ramach programu „Maluch+” 2019, w całej Polsce ma powstać ok. 27,6 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, a dofinansowanych zostanie ok. 74,6 tys. już istniejących, w tym 734 miejsca przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych. W sumie miejsc opieki dla maluchów w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów ma być pod koniec 2019 r. ok. 169,9 tys. – to o ok. 86 tys. więcej niż jeszcze w roku 2015.

 

Szpitale w woj. śląskim to umieralnie?! RAPORT MIAŻDŻY!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera niedziela 19:50 w Telewizji TVS

W 2015 r. istniało w Polsce ok. 3 tys. placówek zapewniających ok. 84 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Na koniec 2018 r. takich placówek było już ok. 5,1 tys. Jak wynika z prognoz MRPiPS, do końca 2019 r. dzięki programowi „Maluch+” w całym kraju będzie ok.  169,9 tys. miejsc dla maluchów. To o ponad 86 tys. więcej niż jeszcze w 2015 r.

– Najwięcej, bo ponad 5,5 tys. miejsc powstanie w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu z wynikiem blisko 4,5 tys. jest województwo pomorskie, a na trzecim – Małopolska – 3,2 tys. miejsc – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

W sumie w 2019 r. ma powstać w Polsce niemal 27,6 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, a dofinansowanych zostanie 74,6 tys. już istniejących, w tym 734 przeznaczonych dla dzieci niepełnosprawnych. Kwota wsparcia na tworzenie i funkcjonowanie wszystkich tych miejsc to w tegorocznej edycji programu „Maluch+” 375,8 mln zł. Co ważne, w 2019 r. do dofinansowania zakwalifikowano 112 gmin, w których do tej pory nie było żadnego samorządowego żłobka lub klubu dziecięcego.

Rodzice, możecie wrócić do pracy

Nie jest tajemnicą, że młodzi rodzice czy pary rozważające decyzję o pierwszym lub kolejnym dziecku, często martwią się kwestią opieki nad maleństwem. Rozbudowa sieci żłobków czy klubów dziecięcych w ramach programu „Maluch+” pozwala rodzicom wrócić na rynek pracy i łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym.

– Dzięki programowi „Maluch+” wskaźnik dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (z uwzględnieniem niań) wzrósł od 2015 r. o prawie 60 proc. – z 12,4 proc. do 19,3 proc. na koniec 2018 r., a zgodnie z prognozami, pod koniec 2019 r. wyniesie 22,4 proc. – informuje minister Bożena Borys-Szopa.

Więcej miejsc i niższe opłaty

W tegorocznej edycji programu podniesione zostało dofinansowanie dla samorządów na utworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w gminach, gdzie takich instytucji utworzonych przez samorządy jeszcze nie ma. To wzrost z 20 tys. zł do 30 tys. zł. W przypadku inwestycji samorządów na terenie gmin, w których działają już takie instytucje, dofinansowanie na utworzenie nowego miejsca wzrosło z 20 tys. zł. do 22 tys. zł.

Co ważne, dzięki programowi „Maluch+” rodzice płacą mniej za miejsce w żłobku czy klubie dziecięcym. To realna oszczędność, szczególnie w przypadku korzystania z placówek publicznych. – Z danych MRPiPS wynika, że średnia opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku czy klubie dziecięcym, jaką ponoszą rodzice, jest obecnie o 419 zł niższa w porównaniu do opłat w placówkach prywatnych. To jednak nie wszystko – spada także wysokość opłat za miejsca w żłobkach i klubach prywatnych, które skorzystały z dofinansowania z „Malucha+”– wskazuje minister Bożena Borys-Szopa. W edycji 2019 kwota dofinansowania, o którą obniżono miesięczną opłatę rodziców, wyniesie 100 zł w podmiotach niepublicznych.

Nie utrudniać – ułatwiać

Rok 2018 przyniósł również szereg zmian, które mają ułatwić zakładanie i prowadzenie żłobków. Zniesiono, m.in. wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci (obowiązek posiadania dwóch sal był pozostałością po czasach, gdy w żłobkach było dużo dzieci do 1. roku życia, a maluchy leżakowały w dużych stacjonarnych łóżeczkach). Wprowadzono także normy żywieniowe oraz obowiązek odbywania przez opiekunów i wolontariuszy cyklicznych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Rozszerzono też katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce, a także katalog osób mogących zostać lub zatrudniać dziennych opiekunów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Taka sytuacja: Wchodzicie do sypialni, a tam… WIELKI PYTON!

Z Katowic do Watykanu. Chcą dać papieżowi elektryczny samochód! [WIDEO]

Kampania na Śląsku jak ONE MAN SHOW? Mateusz Morawiecki i długo, długo nikt[WIDEO]

 

źr. MRPiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close