Region

Z Katowic do Watykanu. Chcą dać papieżowi elektryczny samochód! [WIDEO]

Nietypowo, bo pojazdami elektrycznymi. Dziś wystartowała pierwsza Emobilna pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów z Katowic do Watykanu, żeby w najbliższą niedzielę złożyć wizytę papieżowi Franciszkowi.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza: Szpitale w woj.śląskim to umieralnie? RAPORT MIAŻDŻY!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Pielgrzymi po drodze będą odwiedzali sanktuaria w kilku miastach Europy. Będą się w nich modlić, żeby człowiek był odpowiedzialny za planetę.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że każdy z nas jest odpowiedzialny i za klimat i za środowisko i myślę, że jeżeli każdy z nas popatrzy najpierw na siebie to zaczniemy zmieniać w zastraszającym tempie to co się dzieje teraz, czyli ocieplenie klimatu, natomiast nie jesteśmy w stanie zrobić tego samymi konferencjami prasowymi tylko i wyłącznie, tylko musi przysłowiowy Kowalski zacząć od siebie i wtedy myślę, że zdecydowanie to przyspieszy. Pielgrzymka ma właśnie na celu promocję tego typu pojazdów. Pokazać przede wszystkim, że na tak długim dystansie jesteśmy w stanie bez problemu poruszać się tego typu pojazdami – mówi Marcin Piaskowski, prezes Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu EMOBI.

W Katowicach urzędnicy używają na razie jeden elektryczny samochód, ale będą kolejne. Lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o komunikację publiczną.

Kolejny oczywiście element to jest zakup elektrycznych autobusów. 5 już jeździ po naszych drogach, natomiast docelowo jest 20 zamówionych, na które już zostały rozstrzygnięte przetargi i czekamy na dostarczenie. Kolejny duży zakup to jest wspólny projekt z Narodowym Centrum Rozwoju, gdzie metropolia zamówiła 300 takich autobusów elektrycznych, a więc pomalutku, pomalutku przechodzimy na tą elektromobilność – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pielgrzymi promują katowicką deklarację Driving Change Together podpisaną podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Ponad 43 kraje świata a także organizacje międzynarodowe zobowiązały się w niej do rozwijania elektromobilności.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

HatTrick Kaczyńskiego ogłoszony! 4 tysiące minimalnej pensji, druga TRZYNASTKA dla emerytów!

Bogusia Kalaga gotuje: Tradycyjny, śląski obiad, czyli rolada, kluski i modra kapusta

„Zakaz pedałowania”. Czy mogę dalej jeździć na rowerze? Marsz Równości Katowice [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close