Ptasia grypa w woj. śląskim. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy
Ptasia grypa w woj. śląskim. Wojewoda śląski zwołał sztab kryzysowy w tej sprawie. Jak się okazuje, mamy do czynienia z najbardziej zjadliwym szczepem wirusa H5N1.
Wirus ptasiej typy szaleje w woj. śląskim. Tysiące martwych ptaków znaleziono na terenie rezerwatu przyrody Lężczok mieszczącego się w powiecie raciborskim. Pierwsze martwe mewy zaczęły pojawiać się tam w zeszły wtorek.
Jak się okazuje, mamy tu do czynienia z najbardziej zjadliwym szczepem wirusa H5N1. Ten wciąż mutuje powodując śmierć ptaków.
Na chwilę obecną, kategorycznie zakazuje się wstępu na teren rezerwatu przyrody Lężczok. Tak ma być przynajmniej do 25 maja.
Wirus jest zagrożeniem dla okolicznych hodowców bydła.
Ptasia grypa
Ptasia grypa jest chorobą zakaźną zwierząt wywoływaną przez wirusy, którymi z reguły zarażają się ptaki, rzadziej świnie. Wirusy ptasiej grypy są właściwe dla tych właśnie zwierząt, jednakże zdarzają się przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i zarażenia człowieka.
Czy wirus łatwo przechodzi z ptactwa na ludzi?
Nie. Mimo, iż stwierdzono około 120 przypadków zachorowań u ludzi, liczba ta jednak jest niska w porównaniu z wielką liczbą zarażonych ptaków i licznymi możliwymi drogami zarażenia się wirusem, szczególnie na terenach, gdzie powszechnie hoduje się drób na podwórkach. Obecnie trudno jest stwierdzić, dlaczego w podobnych warunkach tylko niektórzy ludzie ulegają zarażeniu.
Ptasia grypa znów atakuje. Leśnicy: nie zbliżajcie się do ptaków