reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Ptasia grypa znów atakuje. Leśnicy: nie zbliżajcie się do ptaków

reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu potwierdził wysoce zjadliwą grypę ptaków w powiecie raciborskim. Leśnicy apelują.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu potwierdził wysoce zjadliwą grypę ptaków H5N1 w powiecie raciborskim. 

Leśnicy apelują o unikanie terenu, w którym bytuje ptactwo. Szczególnie dotyczy to rezerwatu przyrody Łężczok, gdzie tego ptactwa zawsze było dużo, a który stanowi cel weekendowych wędrówek. Leśnicy proszą o nie zbliżanie się do ptaków, nawet takich które wydają się zdrowe,  a w szczególności unikanie martwych ptaków.

reklama

Teren powiatu raciborskiego ma być oznakowany na drogach wjazdowych, dodatkowe tablice staną w miejscach odwiedzanych przez turystów oraz wędkarzy.

Mieszkańcy, którzy zauważą martwe ptaki proszeni są o zgłoszenie tego faktu do nadleśnictwa. 

Numery kontaktowe

  • Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, ul. Rogera 1,
    Tel. 32 410 30 29
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu ul. Katarzyny 6,  Racibórz,
    Tel. 32/415 49 03; telefon alarmowy: 694 446 902
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ul. Reymonta 8b, Racibórz
    Tel. 32/412 06 02; telefon alarmowy: 604-284-392

Zagrożenie dla ludzi

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button