reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Ptasia grypa u kotów. Jak uchronić kota przed zakażeniem?

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził, że w większości próbek pobranych od chorych kotów w Polsce wykryto wirusa ptasiej grypy A/H5N1.

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził, że pobrano 11 próbek od kotów i w dziewięciu wykryto wirusa ptasiej grypy A/H5N1.

– W tym momencie mamy wyniki nie tylko z jednego laboratorium, tylko większej ich liczby, które sugerują, że faktycznie przyczyną choroby jest wirus ptasiej grypy H5N1, który jest z nami już od ponad 20 lat. Wiemy, że ma potencjał do przenoszenia się pomiędzy ptakami a ssakami i jest również w stanie zakażać ludzi, jednak do tej pory nie przenosił się pomiędzy nimi efektywnie. To sprawia, że co jakiś czas widzimy wśród nich przypadki zachorowań i zgonów, natomiast nie mamy takiej sytuacji pandemicznej, jak mieliśmy w przypadku wirusa SARS-CoV-2 – powiedział na antenie TVN24 wirusolog prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

reklama

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się zalecenia dla właścicieli kotów i osób, które mają kontakt z tymi zwierzętami.

Zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów.
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami.
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem.
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł.
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Zagrożenie dla ludzi

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady odchodów.

 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button