Region

Radiostacja w Gliwicach: alpiniści robią przegląd techniczny najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie

16 tys. mosiężnych śrub dokręcają alpiniści siedzący na najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. W miejscach, w których pod wpływem rozprężającego się drewna śruby wystrzeliły, nakręcane są nowe. Śruba po śrubie. Tak wygląda kilkudniowy przegląd techniczny gliwickiej Radiostacji.

Sprawdzamy stan stężeń poziomych i ukośnych drewnianych kratownic oraz prawidłowość dokręcenia 16 tys. mosiężnych szpilek. Przegląd wypada pomyślnie – po zimie wieża jest w dobrym stanie – mówi Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza obiektem.

Przeglądy są przeprowadzane dwa razy w roku i finansowane z budżetu miejskiego.

Radiostacja to perełka i wizytówka Gliwic. Ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Kilka lat temu Miasto zmodernizowało teren wokół zabytku.

Gliwiczanie oraz liczni goście, również z zagranicy chętnie odwiedzają Radiostację, wypoczywają w jej pobliżu, poznają tajemnice dźwięku w parku sensorycznym i biorą udział w imprezach oraz koncertach odbywających się przy obiekcie. Ostatnio licznie skorzystali z atrakcji zorganizowanych w ramach Industriady, która corocznie przyciąga tłumy zainteresowanych dziedzictwem przemysłowym. W 2017 r. Radiostacja została uznana za Pomnik Historii.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close