KrajRegionWiadomość dnia

Radość, smutek, łzy i dodatkowe klasy. Wyniki rekrutacji do szkół średnich w woj.śląskim już znane [WIDEO]

Dzisiaj uczniowie którzy mają za sobą podstawówkę lub gimnazjum – dowiedzieli się, jak poszła im rekrutacja i czy dostali się do wymarzonej szkoły. Sprawdzamy wyniki rekrutacji do szkół średnich w woj.śląskim!

 

 

Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ

Nie kryli radości, bo od tej decyzji w dużej mierze zależy ich przyszłość. Dziś absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów dowiedzieli się czy dostali się do wymarzonej szkoły średniej.

-To był mój pierwszy wybór i trochę nie wierzyłam, że się dostanę, a tu taka niespodzianka, że się udało. Trochę się uczyłam do egzaminów, ale jakoś strasznie trudno nie było – mówi Anna Krzemień, uczennica z Katowic.

-To jest ogromna radość, bo myślałam że się nie dostanę, że zabraknie mi punktów. Bardzo się cieszę, bo chciałam właśnie do tej szkoły się dostać, więc jest ogromna radość – mówi Nina Krawczyk, uczennica z Dąbrowy Górniczej.

 

Mimo podwójnego rocznika większość uczniów bez problemu znalazła miejsce w szkole pierwszego wyboru, chociaż zdarzały się placówki, które części uczniom musiały odmówić. Tak było między innymi w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach w którym nieprzyjętych zostało 200 osób z pierwszego wyboru i około 800 ogółem.

-Przyjęliśmy 340 osób – 170 tutaj i 170 tutaj, czyli po gimnazjum i po podstawówce. To odpowiada podobnej ilości każdego roku. W zeszłym roku przyjęliśmy do sześciu klas 180 osób, w tej chwili do pięciu i pięciu 170 i 170 – zwiększyłam liczbę dzieci w klasach po prostu – mówi Katarzyna Piotrowska, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

 

O krok dalej posunęła się dyrekcja Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Tu podwójna liczba klas nie wystarczyła.

-Tak się zdarzyło jeśli chodzi o klasy po podstawówce – faktycznie było duże zainteresowanie i otwarliśmy jedną klasę dodatkowo – wyjaśnia Karolina Bociańska, przewodnicząca komisji rekrutacyjnej w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

 

Ten ruch sprawił, że do szkoły dostało się więcej uczniów, chociaż i tak nie były to wszyscy chętni. Szacuje się, że do szkoły nieprzyjętych zostało około 150 osób. Takich problemów nie było w Rudzie Śląskiej. Tu wszyscy absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować naukę w szkole średniej, dostali się do wybranych liceów czy techników.

Radość, smutek, łzy i dodatkowe klasy. Wyniki rekrutacji do szkół średnich w woj.śląskim już znane
Radość, smutek, łzy i dodatkowe klasy. Wyniki rekrutacji do szkół średnich w woj.śląskim już znane

-Można powiedzieć, że prawie 100 na 100, czyli dokładnie tak było – mieliśmy 100 miejsc dla uczniów po gimnazjum a przyjęliśmy ich 103 i podobnie było po szkole podstawowej. Także na dzień dzisiejszy mamy tylu przyjętych uczniów ile było miejsc. Natomiast nie znaczy to, że jeżeli ktoś ma jakieś problemy i po prostu nie ma miejsca, to zapraszamy bo oczywiście kolejnego ucznia przyjąć możemy również do szkoły – mówi Leszek Dytkowski, dyrektor I LO im. Adama Mickiewicz w Rudzie Śląskiej.

Młodzież może kontynuować naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych. Do 24 lipca do szkoły, w której uczeń chce kontynuować naukę, trzeba przynieść oryginał świadectwa i zaświadczenie o wynikach egzaminu. Ostateczne listy przyjętych do szkół zostaną podane do publicznej wiadomości 25 lipca.

autor: Sandra Hajduk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close