KrajRegion

Remont wielkiego pieca w dąbrowskiej Hucie ArcelorMittal [WIDEO] To w nim produkuje się rocznie 2 mln ton stali

Dobiega koniec remontu wielkiego pieca w dąbrowskiej Hucie ArcelorMittal Poland. Produkowana jest w nim surówka żelaza, z której powstaje stal. Pierwsze testy rozruchowe poszczególnych elementów instalacji już się rozpoczęły.

 

Remont wygląda imponująco. Setki, tysiące ludzi na budowie. Montujemy tzw. gar, to jest ten wielki korpus wielkiego pieca, ale również instalacje do spustu, do odpylania i instalacje do nagrzewania wielkiego pieca. To jest bardzo duża inwestycja – mówi Tomasz Ślęzak, dyrektor Energii i Ochrony Środowiska ArcelorMittal Poland.

Ogromna inwestycja – i praca dla kilkuset ludzi. W wielkim piecu nr 2 produkuje się rocznie 2 mln ton stali.

Można powiedzieć, że jest to pierwszy etap produkcji ciekłego żelaza. Czyli z materiałów wsadowych. takich jak ruda żelaza, topniki oraz paliwa, wytapiana jest w procesie produkcji surówka – mówi Radosław Dziedzic, kierownik remontu wielkiego pieca nr 2.

W wyniku tego można uzyskać ciekłe żelazo, żużel wielkopiecowy oraz gaz wielkopiecowy, który wykorzystywany jest na terenie huty jako jedno z paliw zastępczych. Remont wielkiego pieca kosztuje 85 mln złotych. Ale na tym nie koniec. Kolejne 700 mln zł poszło na inwestycje środowiskowe.

ZOBACZ TAKŻE: SILESIA FLESZ

Ograniczamy w dużej mierze emisję pyłów do środowiska  – to jest 6 – krotna redukcja emisji po uruchomieniu filtrów hybrydowych – mówi Adam Parzoch, dyrektor zakładu Wielkie Piece Dąbrowa Górnicza.

Dzięki remontowi wielki piec nr 2 będzie mógł pracować przez kolejne 5 lat.(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close