Region

Związkowcy z ArcelorMittal protestują w Dąbrowie Górniczej! Nie chcą dopuścić do wyłączenia pieca! [WIDEO]

Kilkuset związkowców protestowało dziś przed siedzibą zarządu ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Sprzeciwiają się czasowemu wyłączeniu wielkiego pieca oraz stalowni w krakowskiej hucie. Pikietowali nie tylko związkowcy z Krakowa, ale z całego województwa śląskiego.

Szok i niedowierzanie! Ludzie walczą ze szczurami o ubikację! Zobaczcie w TOP 5 Silesia Flesz!

Wspieramy kolegów dlatego, że obawiamy się, że u nas może się stać tak samo i tego byśmy nie chcieli. Dlatego solidarnie jesteśmy z kolegami z Krakowa. I mamy nadzieję, że jeżeli taka sytuacja miałaby nastąpić u nas, to również koledzy będą się z nami solidaryzować – mówi Bożena Kurpik, MZZP ArcelorMittal.

Pracownicy obawiają się, że jeśli piec zostanie wyłączony, to w przyszłości może być problem z jego uruchomieniem. Boją się o swoją pracę.

Bezpośrednio pracujących na stalowni i wielkim piecu jest około 800 ludzi. Dotknie to 1200 pracowników. Dla części szukają pracy w zastępstwie gdzieś tam, żeby nie brakowało. Natomiast duża grupa ludzi musiałaby iść na postojowe, które jest nisko płacone. I w tym momencie będą ci ludzie mniej do domu przynosić i z tych pieniędzy nie wyżyją – mówi Władysław Kielian, przewodniczący Solidarności z Krakowa.

Władze ArcelorMittal tłumaczą, że planowany postój części surowcowej w Krakowie jest konsekwencją trudności, z jakimi boryka się przemysł stalowy w Europie. Jednocześnie zapewniły, że pomimo postoju, żaden z pracowników nie straci pracy.

Mamy nadzieję, że warunki rynkowe ulegną poprawie w kolejnych miesiącach i że przywrócona zostanie równowaga pomiędzy podażą i popytem oraz równe warunki konkurowania – mówi Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal.

Dziś związkowcy przekazali na ręce zarządu petycję, w której domagają się wycofania decyzji o wyłączeniu pieca. Jeśli zarząd tego nie zrobi, zapowiadają strajk.

(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close