AlarmRegion

Rosyjski węgiel z Euroterminala Sławków zatruwa życie mieszkańcom? [WIDEO]

Mieszkańcy ulicy Groniec w Sławkowie chcą normalnie żyć. Ale ich domy w bliskim sąsiedztwie Euroterminala Sławków toną w pyle.

 

Rosyjski węgiel z Euroterminala Sławków zatruwa życie mieszkańcom?
Rosyjski węgiel z Euroterminala Sławków zatruwa życie mieszkańcom?

-Żyć nie dajemy rady, nie da się tutaj funkcjonować. Wszystko mamy brudne, zanieczyszczone. Nie da się posiedzieć ani na tarasie, ani na podwórku – mówi Małgorzata Kolano, mieszkanka Sławkowa. Według mieszkańców wszystko zaczęło się, gdy na teren terminali przeładunkowych zaczął trafiać węgiel z Rosji.

-Jest to uciążliwe bo nawet okna nie idzie otworzyć. Bo zaraz kurz się gromadzi na całym mieszkaniu – mówi Zbigniew Jura, mieszkaniec Sławkowa. Mieszkańcy rozpoczęli walkę nie tylko z wszechobecnym pyłem, ale i hałasem, jaki wydobywa się przy rozładunku węgla. Miasto jednak pomóc nie może. –Decyzje ws. wydania zgody na tego typu działalności jak również określenia działalności jak ona powinna być wykonywana – tak, aby nie nie była ona uciążliwa dla mieszkańców wydaje starosta będziński. W związku z tym – zwróciliśmy się do starosty o kontrolę i wydanie wytycznych zaleceń, które tego typu działalność restrykcyjnie ograniczały – mówi Krzysztof Kozieł, UM Sławków.

Rosyjski węgiel z Euroterminala Sławków zatruwa życie mieszkańcom?
Rosyjski węgiel z Euroterminala Sławków zatruwa życie mieszkańcom?

Ale na razie efektów tej kontroli brak. Starostwo Powiatowe w Będzinie informuje krótko:

Obecnie prowadzone jest postępowanie naprawcze w zakresie ograniczenia emisji pyłu. Ponadto informuję, że do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach zostało skierowane pismo o przeprowadzeniu pomiarów emisji hałasu.

Mieszkańcy są bezsilni, bo wyprowadzać się stąd nie chcą i czekają na jakąkolwiek pomoc. -Jest wiele różnych metod, które mogą ograniczyć zapylenie – m. in. poprzez montaż dysz zraszających znajdujących się tutaj za nami hałd zdeponowanego węgla, których według naszych szacunkowych jakie otrzymaliśmy od Euroterminala, których w tym roku może być nawet milion ton. Jest to naprawdę ogromna ilość. Jest to montaż ekranów izolacyjnych – mówi Maksym Pięta, UM Sławków.

Ekranów, które przedstawiciele Euroterminala zapowiadają zamontować, ale nie precyzują kiedy. Nie wiadomo jednak czy to rozwiąże problem.
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close