AlarmRegion

Rower w Metropolii po nowemu! Wypożyczasz w jednym mieście, oddajesz w drugim bez kar!

Nadchodzą zmiany w sposobie korzystanie z wypożyczalni miejskich rowerów. Wypożyczając rower w jednej gminie bez problemu będzie można oddać go w innej. Użytkownicy rowerów miejskich już wyliczają plusy tego rozwiązania.

 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz

Dobry pomysł albowiem ludzie więcej by się ruszali. Mogliby dalej pojechać i nie musieliby potem przechodzić z miasta do miasta, żeby tam wypożyczyć kolejne rowery – mówi Mateusz Ceglarz, rowerzysta.

Zasada miałaby obowiązywać od 1 kwietnia. Do tej pory za oddanie roweru np. z Sosnowca w Katowicach zbrodnię groziła kara. Teraz ma się to zmienić.

-Dotąd mieliśmy sytuacje dość powiedziałbym dziwną, ponieważ w ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mamy system jednej firmy, czyli Nextbike. Jednakże umowy były podpisywane w ten sposób, że każde miasto stanowiło osobną całość. Specyfika naszego regionu jest taka, że miasta przenikają się nawzajem – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Nadchodzą zmiany w sposobie korzystanie z wypożyczalni miejskich rowerów. Wypożyczając rower w jednej gminie bez problemu będzie można oddać go w innej
Nadchodzą zmiany w sposobie korzystanie z wypożyczalni miejskich rowerów. Wypożyczając rower w jednej gminie bez problemu będzie można oddać go w innej

Według nowych zasad relokacja ma dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. Rowery typu tandem, dziecięcy, familijny czy cargo będą musiały być wypożyczone i oddane w obrębie jednej gminy. Zmiany mają pomóc także w ujednoliceniu czasu trwania sezonu rowerowego – ma on trwać w zintegrowanych miastach tak samo długo. Porozumienie dotyczy Katowic, Sosnowca, Tychów, Gliwic, Zabrza, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Do tego, żeby weszło w życie potrzeba jeszcze kilku formalności.

-Wczoraj podpisaliśmy umowę z Górnośląsko-Zagłebiowską Metropolią (…) jest t pierwszy krok, narzędzie tak jak powiedziałem. Drugim krokiem jest namówienie, przekonanie miast i myślę, że z tym nie będziemy mieli dużego problemu do tego, żeby dołączyły do tego projektu i do tego żebyśmy mogli rzeczywiście wprowadzić takie rozwiązania w obrębie poszczególnych miast – mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike.

W Katowicach, mieście, które w metropolii ma najwięcej stacji rowerowych i rowerów do wypożyczenia nie ma wątpliwości, że rozwiązanie powinno być wprowadzone.

W Katowicach, mieście, które w metropolii ma najwięcej stacji rowerowych i rowerów do wypożyczenia nie ma wątpliwości, że rozwiązanie powinno być wprowadzone
W Katowicach, mieście, które w metropolii ma najwięcej stacji rowerowych i rowerów do wypożyczenia nie ma wątpliwości, że rozwiązanie powinno być wprowadzone

-Katowice już w połowie ubiegłego roku składały wniosek do metropolii, aby była taka możliwość, by korzystać z systemu wypożyczalni rowerów miejskich bez względu na granice miejskie. Cieszymy się, że udało się podpisać to porozumienie i na pewno Katowice przyłącza się do tego – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Koszty przewożenia rowerów do stacji pierwotnych pokrywać ma Metropolia.

(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close