reklama
Kraj

Równość prawna kobiet i mężczyzn. Polska wysoko oceniona w raporcie Banku Światowego

reklama

Bank Światowy wysoko ocenił Polskę w raporcie „Women, Business and the Law 2020” dot. równości prawnej kobiet i mężczyzn.·Analiza dotyczyła wpływu przepisów na życie kobiet, m.in. w kwestii swobodnego przemieszczania się, zakładania firmy czy wynagradzania.

 

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

14 stycznia 2020 r. Bank Światowy przedstawił raport „Women, Business and the Law 2020”, który zawiera wyniki globalnej analizy równości prawnej kobiet i mężczyzn w 190 gospodarkach, pod kątem 35 aspektów prawa.Polska uzyskała 93,8 pkt na 100 i została oceniona wyżej niż USA, Szwajcaria, czy Japonia. Eksperci Banku Światowego analizowali wpływ przepisów na życie kobiet. Analiza dotyczyła najbardziej podstawowych kwestii takich jak możliwość swobodnego przemieszczania się, wyboru miejsca do życia, po wyzwania związane z wejściem na rynek pracy, zakładaniem firmy, posiadaniem dzieci i kontynuacją zatrudnienia, wynagrodzeniami, emeryturą, czy też prawem do dziedziczenia.

reklama

Tegoroczny raport wskazuje na pozytywne zmiany we wszystkich regionach świata. Istotną poprawę odnotowano, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Jordanii, czy Tunezji. Mimo to nadal utrzymuje się tendencja, że kraje o wysokich dochodach zwykle osiągają najlepsze wyniki w rankingu, zaś w pozostałych państwach kobiety posiadają jedynie ułamek uprawnień, które przysługują mężczyznom. Globalna ocena wynosi 75,2 pkt co oznacza, że średnio kobiety na świecie mają trzy czwarte praw przysługujących mężczyznom.

 

źr. Ministerstwo Finansów

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button