KrajRegion

Ruda Śląska: 10 najlepszych pomysłów jak spędzić ferie w mieście!

Ruda Śląska: Tegoroczne ferie zimowe w województwie śląskim przypadają od 11 do 24 lutego 2019 roku. W tym samym czasie zimowe wakacje mają także mieszkańcy województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz pomorskiego. Wiele osób wyjedzie w góry, czy nad morze, ale co z tymi, którzy zostaną w Rudzie Śląskiej? Jak kreatywnie spędzić czas w mieście? Podpowiadamy!

 

Miejskie instytucje kultury i sportu przygotowały bogatą ofertę dla wszystkich, którzy ferie zimowe zamierzają spędzić w Rudzie Śląskiej. Warsztaty mydlarskie, z robotyki, zajęcia teatralne, kurs nauki pływania, czy jazdy na łyżwach – to tylko niektóre z propozycji kierowanych do najmłodszych rudzian.

 1. Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
 2. Dom Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach
 3. Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej
 4. IN-NY Dom Kultury
 5. Kino Patria
 6. Aquadrom
 7. Burloch Arena – lodowisko
 8. A może na sanki?
 9. Ścianka wspinaczkowa – „Bunkier”
 10. Wizyta u alpak

 

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

MCK w Rudzie Śląskiej od 18 do 22 lutego organizuje warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Koszt udziału w turnusie wynosi 160 zł za osobę, przy czym w grupie może znajdować się maksymalnie 25 uczestników. Obowiązują telefoniczne zapisy (tel. 32 2486 240 i/lub 512 024 062).

Program jest naszpikowany atrakcjami.

O godzinie 9.00 rozpoczynają się zajęcia „Teatru Czarnego Tła”, które potrwają do godziny 12.00. „Czarny teatr” to specyficzna forma teatralna, które pozwala na oswojenie się ze sceną nawet najbardziej wstydliwych dzieci, ponieważ wszystko rozgrywa się na ciemnej scenie, a mrok rozjaśnia jedynie światło ultrafioletowe, kierowane wprost na rekwizyty.

 • W poniedziałek, 11 lutego, uczestnicy zajęć poznają tajniki sztuki aktorskiej i zasady panujące w czarnym teatrze. Będą też mieli okazję do ćwiczenia wyobraźni podczas wykonywania zadań ruchowych.
 • We wtorek zostaną im przydzielone konkretne role, stworzą także projekty rekwizytów, a w środę czeka ich tworzenie rekwizytów i elementów scenografii, a także przymiarki do ról.
 • Z kolei w czwartek przyjdzie czas na próby scen i ostanie prace nad rekwizytami. Ukoronowaniem warsztatów będzie piątek, 22 lutego, kiedy młodzi adepci sztuki teatralnej zaprezentują przedstawienie swoim rodzicom.

W drugiej części warsztatów, od godz. 12 do 14.30 mali rudzianie wezmą udział w kreatywnych zajęciach łączących naukę z zabawą.

 • W poniedziałek, 18 lutego, zaplanowano zajęcia pt. „Kolorowa chemia”, będące wprowadzeniem do świata eksperymentów.
 • Dzień później odbędą się zajęcia „W świecie iluzji”, czyli doświadczenia z fizyki. Natomiast w środę uczestników czekają eksperymenty biologiczne pod hasłem „W świecie przyrody”.
 • W czwartek odbędzie się „Balonowy zawrót głowy”, czyli doświadczenia z balonami, w a piątek – „Mroźne eksperymenty” wykorzystujące suchy lód.

 

Dom Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach

Serię atrakcyjnych zajęć najmłodszym rudzianom zaserwuje także Dom Kultury w Bielszowicach. Tutaj podczas ferii trwać będzie cykl zajęć „Akademia Młodego Konstruktora, Technologa, Programisty”. Zostanie zainaugurowany 11 lutego i potrwa do 15 lutego 2019 r. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla dzieci, które nie miały wcześniej kontaktu z robotyką, kodowaniem, programowaniem i mechatroniką, jak również dla tych, które swoje pierwsze zaprogramowane roboty mają już za sobą. Utworzone zostaną dwie grupy wiekowe: 6-8 lat oraz 9-14 lat. Grupy będą minimalnie 10, a maksymalnie 16-osobowe. Koszt warsztatów uzależniony jest od liczebności grup, może wynieść do 100 do 140 zł. Obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 796 030 555 lub 508 410 746).

Dodatkowo, od 18 do 20 stycznia dzieci i młodzież mogą też aktywnie spędzić ferie uczestnicząc w Akademii Zabawy Smile, organizowanej również przez bielszowicki Dom Kultury. W programie przewidziano m.in.

 • warsztaty mydlarskie z tworzenia mydełek (poniedziałek 18 stycznia),
 • warsztaty balonowe (wtorek 19 stycznia),
 • czy pokaz i warsztaty żonglerskie (środa 20 stycznia).

Zajęcia te są płatne, a wszystkie informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer nr. tel. 793 326 526.

Nie zapomniano i o tych nieco starszych, bo na 22 stycznia, o godz. 18.00, zaplanowano karnawałowy koncert orkiestry dętej KWK Bielszowice pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. Koszt 5 zł.

 

Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej

Podczas ferii rudzianie mogą wziąć także udział „Akcji zima” w organizowanej przez  Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej (ul. W. Janasa 28). MDK organizuje dwa turnusy. Pierwszy z nich startuje 11 lutego i potrwa do 15 lutego, natomiast drugi odbędzie się w dniach 18-22 lutego, w godz. 9.00-14.00. W programie ujęto dwa wyjścia na basen oraz dwie wizyty w kinie. Będą też warsztaty twórcze oraz Dni Sportu i Rozrywki. Uczestnicy spróbują swoich sił grając m.in. w tenisa stołowego. Koszt działu w jednym turnusie to 75 zł, a w dwóch to 150 zł.

 

IN-NY Dom Kultury

Są tu jacyś miłośnicy „Harry’ego Pottera”? Z pewnością! I właśnie z myślą o sympatykach młodego czarodzieja IN-NY Dom Kultury (ul. Oświęcimska 87) organizuje Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Kochłowicach. I to aż dwa turnusy! Pierwszy rusza 11 lutego i potrwa do 15 lutego, a drugi odbędzie się w dniach 18 – 22 lutego. Koszt udziału w zajęciach to 160 zł. Adepci sztuki magicznej będą mieli okazję do wzięcia udziału w pokazach iluzjonistycznych, magiczne warsztaty kulinarne, czyli „Rudzki Masterchef – Junior”, a także niezwykłe warsztaty artystyczne dekoracyjnego zdobienia drewna. Ponadto zaplanowano także wycieczki do parku wodnego Aquadrom, zamku w Tarnowicach Starych, jak również Centrum Ruchu Hopsa w Chorzowie.

 

Kino Patria

Ferie to dobry czas na nadrabianie zaległości filmowych. W rudzkim Kinie Patria będzie można obejrzeć m.in. takie filmy jak: „Ralph Demolka w internecie”, „Zimna wojna”, jak również „Lego Przygoda 2” czy „Green Book”.

 

Aquadrom

Podczas tegorocznych ferii zimowych w rudzkim Aquadromie ruszą dwa turnusy (11-17 lutego i 18-24 lutego) przyspieszonej nauki pływania.

– Tym razem uczestnicy kursu będą mogli poczuć się jak profesjonalni sportowcy przygotowujący się do olimpiady pływackiej – zdradza Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Aquadromu.

Kurs składa się z sześciu 60-minutowych spotkań z instruktorem odbywających się od poniedziałku do soboty, podczas których uczestnicy poznają podstawowe techniki pływackie. Warto dodać, że przewidziano jeszcze siódme spotkanie, przypadające w niedzielę. Tego dnia nie będzie już warsztatów, a rodzinna rozrywka w parku wodnym. Koszt kursu to 210 zł. Zajęcia odbywają się w małych, maksymalnie 10-osobowych grupach. Zapisy pod numerem 697 101 992 lub szkola@ aquadrom.pl

 

Burloch Arena – lodowisko

Uwielbiasz jeździć na łyżwach? Koniecznie odwiedź Burloch Arenę w Orzegowie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sportowych w Rudzie Śląskiej. Podczas ferii lodowisko pęka w szwach, ponieważ korzystają z niego nie tylko rudzianie, ale również mieszkańcy okolicznych miast. Bilet ulgowy kosztuje 4 zł/h, a wypożyczenie łyżew także 4 zł/h.

MOSiR Ruda Śląska organizuje naukę i doskonalenie jazdy na łyżwach na lodowisku w Orzegowie. Zajęcia te odbywać się będą w godzinach 8.00-9.00. Pierwszy cykl rusza 11 lutego i potrwa do 15 lutego, natomiast drugi odbędzie się w dniach 18-22 lutego. Koszt udziału w pięciu zajęciach to 100 zł. Karnet obowiązuje na dany cykl zajęć i nie podlega zwrotowi. W przypadku braku możliwości wykorzystania zakupionego karnetu można go odstąpić innej osobie.

Druga ślizgawka znajduje się w Nowym Bytomiu, przy ul. Chorzowskiej. Czynne jest od godz. 8.00 do 20.00. Bilet ulgowy kosztuje tutaj w czasie ferii 3,50 zł/h, grupowy – 2,50 zł/h, a wypożyczenie łyżew odpowiednio 3 zł/h oraz 2 zł/h.

 

A może na sanki?

Z górki na pazurki? Zima, ferie, śnieg – może warto powrócić do tradycyjnych i dających wiele uciechy rozrywek na świeżym powietrzu? W tym celu można skorzystać z górki śnieżnej usypanej na hałdzie przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej.

 

Ścianka wspinaczkowa – „Bunkier”

Amatorzy wspinaczki górskiej mogą rozwijać swoją pasję korzystając ze ścianki wspinaczkowej „Bunkier” (ul. Graniczna 62A). Działająca tam Szkoła Wspinaczkowa “W SKALE” prowadzi działalność przez cały rok. Kursy oraz szkolenia organizowane przez szkołę są zgodne z przepisami i zaleceniami Polskiego Związku Alpinizmu. Może ferie to dobry moment na rozpoczęcie nowej przygody, która może przemienić się w ciekawą pasję?

 

Wizyta u alpak

Ostatnią z naszych propozycji są odwiedziny niewielkiej, przydomowej hodowli alpak, która znajduje się w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, przy ul.Oświęcimskiej 115. Aby umówić się na wizytę niezbędna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna tel. 508-451-836 lub mailowa: d.kaweckaa@gmail.com, w.kawecki0303@gmail.com.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Świętochłowice: Powstanie nowa szkoła podstawowa w ramach ZSO nr 2

(źródło: rudaslaska.com.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close