Region

Ruda Śląska: 80 nowych miejsc postojowych w mieście. Trwa budowa jeszcze dwóch parkingów

Dwa nowe parkingi w Rudzie Śląskiej są już do dyspozycji kierowców. 52 miejsca postojowe wybudowano w dzielnicy Bykowina, a 27 w dzielnicy Orzegów. Obecnie trwa jeszcze budowa parkingów na 98 samochodów przy ul. Planty Kowalskiego i na 60 samochodów przy Szkole Podstawowej nr 27. Te inwestycje warte są łącznie około 3,4 mln zł.

 

Miejsca parkingowe to temat stale powracający w rozmowach z mieszkańcami. Nie wszędzie możemy je budować, ale parkingów w mieście systematycznie przybywa – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Od dziś kierowcy mogą korzystać z kolejnych dwóch – dodaje.

Parking w dzielnicy Bykowina powstał przy ul. Szramka, na terenie między Miejskim Przedszkolem nr 47 a osiedlem mieszkaniowym. Zapewnia 52 miejsca postojowe z geokraty, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, z dojazdem z płyt ażurowych. Oświetlenie składa się z 8 słupów z oprawami LED. Zadanie kosztowało prawie 387 tys. zł. Z kolei parking w Orzegowie zlokalizowany jest przy Szkole Podstawowej nr 6. Zaparkuje na nim 27 samochodów – 25 na miejscach z geokraty i 2 na miejscach dla niepełnosprawnych z kostki brukowej. Jezdnia manewrowa wykonana została z płyt ażurowych, wybudowane zostały też 4 słupy oświetleniowe z oprawami LED. Koszt to ponad 143 tys. zł.

Największa tegoroczna inwestycja parkingowa realizowana jest przy ul. Planty Kowalskiego, między przychodnią zdrowia, szkołą, centrum medycznym i targowiskiem. – Dotąd był to teren niezagospodarowany, z nawierzchnią żużlową bądź tłuczniową. W ramach inwestycji powstaną drogi manewrowe z kostki brukowej oraz miejsca parkingowe z geokraty wypełnionej kruszywem – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM. Wyjątkiem będą miejsca dla osób niepełnosprawnych, wykonane z kostki betonowej w kolorze niebieskim.

Parking będzie się składał z trzech części, obejmujących łącznie 98 miejsc postojowych, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych. – Inwestycja obejmie również budowę oświetlenia LED i kanalizacji deszczowej, a także przebudowę kolidującej infrastruktury podziemnej. Zainstalowany zostanie też system zliczający wolne miejsca i prezentujący ich aktualną liczbę na tablicy świetlnej – podkreśla Bartosz Wójcik. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca października br., a jego koszt wynosi ponad 2,25 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Silesia Flesz

Niedawno rozpoczęła się budowa parkingu na 60 miejsc przy Szkole Podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba. Zadanie obejmuje również wykonanie jezdni manewrowej, odwodnienia oraz oświetlenia. Parking ma powstać do końca listopada br. a koszt jego budowy to 615 tys. zł. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano również środki na dokumentację budowy parkingu przy terenach sportowych w rejonie ul. Gwareckiej. Miejsca parkingowe powstaną też przy zabytkowym dworcu kolejowym w dzielnicy Chebzie, który jest właśnie rewitalizowany w ramach projektu „Stacja Biblioteka”. Przy budynku, który przy zachowaniu funkcji obsługi podróżnych służyć będzie miejskiej bibliotece, powstanie 58 miejsc postojowych. Do tego dochodzi 27 miejsc parkingowych, które powstaną w ramach rozpoczętej w lipcu br. budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej.

W tej dekadzie w Rudzie Śląskiej powstało już 60 parkingów na prawie 1700 samochodów.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close