reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Miasto pełne zabytków! Poznaj wybrane obiekty Halemby, Bielszowic i Wirku

Ruda Śląska być może nie jest aż tak zabytkowa jak Kraków czy Wrocław, jednak na jej terenie możemy odnaleźć wiele obiektów z bogatą historią. Co zatem możemy podziwiać na HalembieWirku i w Bielszowicach?

 

Ruda Śląska skrywa wiele historycznych perełek. Poznaj najciekawsze obiekty Halemby, Wirku i Bielszowic.

 

Legalne zioło w Tychach i Straż Miejska w centrach handlowych!
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

 

Największa dzielnica

Halemba słynie właściwie z pięknych lasów i Aquadromu, jednak to nie jedyne atrakcje tej dzielnicy. Sporą wartość historyczną posiada Pałacyk Donnersmarcków, znany przez każdego mieszkańca Halemby. Ten pochodzący z XVIII wieku budynek obecnie jest siedzibą filii miejskiej biblioteki.

Powiązane artykuły
Pałacyk Donnersmarcków
Pałacyk Donnersmarcków

 

Przemierzając halembskie łąki, ciągnące się wzdłuż rzeki Kłodnicy, natkniemy się na budynek, który niegdyś służył za młyn. Powstał w XVII wieku, jednak jego wygląd od tamtego czasu znacząco się zmienił. Natomiast dzisiaj możemy podziwiać to, co zostało z tego niegdyś bardzo ważnego obiektu.

Budynek po dawnym młynie wodnym (fot. Wikipedia)
Budynek po dawnym młynie wodnym (fot. Wikipedia)

 

Kolejnym bardzo rozpoznawanym miejscem jest Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej i towarzyszące mu zabudowania. Świątynia, podobnie jak pałacyk, została wybudowana z inicjatywy hrabiego Hugo Henckela von Donnersmarcka pod koniec XIX wieku. Ponadto jest to kolejny obiekt w mieście, który został wykonany w stylu neogotyckim. Halembski krajobraz urozmaicają schrony bojowe – jeden z nich znajduje się na Kłodnicy. Warto przyjrzeć się bliżej Zameczkowi Leśnemu, perle w krajobrazie Starej Kuźnicy. Cieszący się ogromną popularnością przed II wojną światową, obecnie stoi pusty.

 

Wyjątkowe Bielszowice

Większość Rudzian kojarzy tę dzielnice głównie z kopalnią, która sama w sobie również stanowi zabytek. Jej elementem charakterystycznym jest wieża zegarowa. Wewnątrz budynków zachowano dużą część dawnego wystroju, co nadaje kopalnianym wnętrzom wyjątkowego klimatu.

Kopalnia Bielszowice - brama główna (fot. Wikipedia)
Kopalnia Bielszowice – brama główna (fot. Wikipedia)

 

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem, jest – a jakże – kościół. Parafia pw. Św. Marii Magdaleny, w takim kształcie w jakim znamy ją obecnie, powstała w 1883 roku, w miejsce drewnianego kościółka. Ponadto na terenie Bielszowic można odwiedzić naprawdę wyjątkowe miejsce – folwark Nowa Ruda, w którym obecnie mieści się jedyne w swoim rodzaju Muzeum PRL-U. Wybudowany w XIX wieku przez rodzinę Ballestremów, po II wojnie światowej budynek został przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Idealnym miejscem na odpoczynek może być park „Strzelnica, na którego terenie do dziś możemy oglądać muszlę koncertową, jedną z wielu atrakcji, które zachowały się po dziś dzień.

 

Historyczny Wirek

Co ciekawego znajduje się na Wirku oprócz targowiska i centrum handlowego? Na przykład Szyb Andrzej, wydrążony około 1870 roku i wykonany w stylu neogotyckim. Jest to na tyle charakterystyczny budynek, że bardzo ciężko jest go przeoczyć.

Szyb "Andrzej"  w Rudzie Śląskiej (fot. Wikipedia)
Szyb „Andrzej”  w Rudzie Śląskiej (fot. Wikipedia)

Amatorów górskich wspinaczek może zainteresować Góra Antonina, która w rzeczywistości jest pozostałością po hucie cynku „Hugo”. Ze szczytu można podziwiać całą okolicę, natomiast niektórzy twierdzą, że przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Beskidy. Jeden z ważniejszych budynków spora część Rudzian mija niemalże codziennie; mowa tutaj o dawnym ratuszu, który później został przekształcony w rudzki sąd. Obecnie budynek stoi pusty, jednak warto mu się przyjrzeć –  jest to jeden z niewielu przykładów wykorzystania stylu Art Deco w rudzkiej architekturze. Jak w większości dzielnic miasta, również na Wirku znajduje się kolonia robotnicza, „Werdon”, która wyróżnia się swoją niezwykłą dekoracyjnością.

Ruda Śląska: Budynek byłego sądu (fot. K. Bauszek)
Ruda Śląska: Budynek byłego sądu (fot. K. Bauszek)

 

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów?

Od 1 września nowy rozkład jazdy ZTM. Znika dużo obostrzeń, będą nowe połączenia!

Piast pokona Austriaków? TSV Hartberg rywalem Piasta Gliwice w walce o Ligę Europy!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button