Region

Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA]

Fontanna, pergole, nowe ławki i oświetlenie – tak w skrócie prezentuje się zrewitalizowana centralna część dzielnicy Orzegów. Rewitalizacji poddana została przestrzeń pomiędzy ul. Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Polegała w dużej mierze na wykonaniu nowej nawierzchni dwóch placów znajdujących się w tym miejscu. Inwestycja kosztowała miasto ponad 3,5 mln zł.

 

Orzegów nieustannie się zmienia. Piękna architektura centralnej części dzielnicy okraszona została ławkami i zielenią. Fontanna w szczególności powinna spodobać się dzieciom. Miejsce to, mam nadzieję, będzie służyło mieszkańcom, parafianom oraz użytkownikom Centrum Inicjatyw Społecznych do celów dobrej integracji, organizacji festynów, koncertów oraz wielu innych lokalnych imprez – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Inwestycja swoim zasięgiem objęła obszar o wielkości blisko 8 tys. m², znajdujący się w centralnej części Orzegowa. Chodzi tu o kwartał pomiędzy ul. Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Najważniejszą jej częścią była przebudowa terenu wokół kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz aktualnie niezagospodarowanego terenu przy ul. Czapli, pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a wybudowanym dwa lata temu parkingiem. W ten sposób powstały połączone ze sobą dwie przestrzenie: tzw. plac górny – wokół kościoła oraz plac dolny – poniżej. Ich łącznikiem jest istniejąca skarpa, na której wybudowane zostały schody oraz specjalna pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na skarpie zainstalowane zostały specjalne stopnie do siedzenia.

Na dolnym placu przy ul. Czapli wybudowano fontannę, która posiada 5 dysz z podświetleniem. Ciekawym elementem architektonicznym jest tzw. domek wodny, czyli obiekt kubaturowy, w którym znajduje się automatyka i technologia wody dla fontanny. Budynek nawiązuje do tamtejszej zabudowy. Wykonany został z cegły klinkierowej. Na ścianie od strony rynku zainstalowany został podświetlony zegar.

Mamy wspaniały rynek, który daje nam olbrzymie pole do popisu. Jeszcze nie mamy konkretnych planów, jednak chciałabym by miejsce to integrowało ludzi. Przy odpowiedniej pogodzie i nagłośnieniu można by w miejscu tym organizować koncerty, czy cykliczne spotkania, jak choćby zrealizowany już cykl z Markiem Szołtyskiem o śląskiej kuchni. Od pewnego czasu CIS organizuje raz w miesiącu familijne śpiewanie. Tę inicjatywę moglibyśmy kontynuować właśnie tam – mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”.

W ramach realizacji zadania przebudowany został także fragment ul. Czapli. Jezdnia od skrzyżowania z ul. Kard. A. Hlonda w kierunku zachodnim ma teraz charakter ciągu pieszo-jezdnego na długości ok. 85 m. Nawierzchnia na tym odcinku jest podniesiona o kilka cm.
Aktualnie ulica jest przejezdna, jednak po wprowadzeniu zmian w dokumentacji technicznej będziemy dążyli do wyłączenia jej z ruchu, poza przypadkami dojazdu do posesji – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Do przebudowy nawierzchni placów oraz ul. Czapli wykorzystane zostały głównie płyty i kostka granitowa.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostało oświetlenie znajdujące się w przebudowywanej przestrzeni, pojawiły się także nowe oprawy oświetleniowe. Ponadto zainstalowano ponad 30 nowych ławek oraz dużą pergolę. Zieleń stanowi ok. 36 proc. całości zagospodarowywanego terenu.

Przypomnijmy, że pierwsze prace mające przywrócić dawną świetność centralnej części Orzegowa zrealizowane były w 2016 roku. W rejonie ul. Czapli wybudowany został parking na 25 miejsc.

Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
Ruda Śląska: Orzegowski rynek pięknieje [ZDJĘCIA] (fot.UM Ruda Śląska)
 

(źr: UM Ruda Śląska)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close