Region

Ruda Śląska: Pobiegną, by uczcić górników z „Wujka”

Uczniowie oraz nauczyciele sześciu rudzkich szkół z Rudy Śląskiej w najbliższy poniedziałek /16 grudnia/ wezmą udział w 7. Biegu Dziewięciu Górników. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowały się dwa Zespoły Szkół – nr 2 i nr 3, Liceum Ogólnokształcące nr 3, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 15 oraz szkoły podstawowe nr 14 i 27. Bieg upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w 1981 r. w kopalni „Wujek” w Katowicach. Jego organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W tym roku w biegu wezmą udział 63 szkoły z całego województwa.

 

Zegarmistrz z Bytomia przekonał się o sile internetu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Regularnie w wydarzeniu tym uczestniczą reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 27 (wcześniej jako Gimnazjum nr 9), którzy już od 2014 r. każdego roku w rocznice wydarzeń w „Wujku” biegną do Katowic. – Wyruszymy sprzed budynku szkoły o godz. 10.30, następnie pobiegniemy w stronę cmentarza komunalnego w Halembie, gdzie ok. godz. 10:50  złożymy wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy, jak głosi na niej napis, „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy” – informuje Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27. – Wśród nazwisk zabitych znajduje się także nazwisko naszego patrona biegu, którym jak co roku jest Joachim Gnida. Był on mieszkańcem Rudy Śląskiej i jednym z poległych w „Wujku” górników – dodaje.

 

Po raz kolejny w Biegu Dziewięciu Górników uczestniczyć też będą uczniowie innej halembskiej szkoły – Sportowej Szkoły Podstawowej nr 15. Na trasę grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszy ok. godziny 10.30. Z grupą tą pobiegnie wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Również kolejny raz górników z „Wujka” uczczą przedstawiciele Zespołu Szkół nr 3 w Wirku. – Start naszej grupy zaplanowaliśmy na godz. 11:00. Pobiegniemy w kierunku Kochłowic i stamtąd dotrzemy do Katowic – zapowiada Łukasz Wodarski, nauczyciel języka niemieckiego z Zespołu Szkół nr 3, który jest także rudzkim radnym.

 

Drugi raz w przedsięwzięciu organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach bierze udział Zespół Szkół nr 2 w Czarnym Lesie. – Uczniowie po godz. 10:00 wystartują spod cmentarza komunalnego w Rudzie Śląskiej – Halembie, gdzie wcześniej złożą hołd pod tablicą pamiątkową – mówi Michał Pączkowski, nauczyciel historii oraz WOS-u z Zespołu Szkół nr 2.

 

Również po raz drugi w wydarzeniu uczestniczyć będą uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Kochłowicach. Grupa z tej szkoły do biegu przyłączy się w Katowicach. Pierwszy raz w Biegu Dziewięciu Górników weźmie natomiast udział Szkoła Podstawowa nr 14 z Bielszowic. Grupa uczniów pod opieką Jacka Pałkowskiego, nauczyciela wychowania fizycznego na trasę wyruszy z Kochłowic.

 

Uczniowie ze wszystkich 63 szkół z całego województwa, które uczestniczą w tegorocznej edycji biegu, spotkają się ok. godz. 13.00 pod Pomnikiem-Krzyżem u bram KWK Wujek, by wziąć udział w uroczystym apelu.

 

Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) i średnich województwa śląskiego. Bieg upamiętnia wydarzenia z 16 grudnia 1981 r. Zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni „Wujek”. W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PILNE: Platforma Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta! Schetyna: mówimy NIE władzy PiS!

Wylicytuj dzień z Ferdkiem Kiepskim. WOŚP ma już ponad 300 tys. zł

Prawie 600 tysięcy dla Kasi ze Szczyrku. Zbiórka zakończona

 

źr. UM Ruda Śląska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close