reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Rekultywacja terenu dawnej koksowni w Orzegowie trwa

Prace nad rekultywacją terenu dawnej koksowni w Orzegowie idą pełną parą. Gotowy jest już tzw. trenchmix, czyli szczelna bariera w ziemi, która powstrzyma przemieszczanie się zanieczyszczeń.

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Na terenie dawnej koksowni w Orzegowie trwają prace, które przywrócą pięciohekratową działkę do użytku mieszkańców. Teren zostanie przede wszystkim oczyszczony, ponieważ badania gruntu wykazały obecność na terenie dawnej koksowni metali ciężkich, cyjanków oraz różnych związków ropopochodnych. Z tego powodu projekt remediacji przewiduje zastosowanie jednoczesne technologii bioremediacji (usuwania zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów) i fitoremediacji (technologii  wykorzystującej rośliny w procesie oczyszczania). Zastosowano również bariery reaktywne, w których dochodzi do procesu geochemicznego między zanieczyszczoną substancją a materiałem wypełniającym barierę.

 

Powiązane artykuły

Teren całej inwestycji podzielono na dwa obszary

Ten, który przylega do zabytkowych budynków byłej koksowni, zostanie zagospodarowany alejkami parkowymi oraz obiektami małej architektury. Powstaną tam:

  • chodniki,
  • place zabaw,
  • parking,
  • a także ławki,
  • stoliki,
  • kosze,
  • latarnie
  • oraz ogólnodostępna toaleta.

W planach jest odrestaurowanie i zabezpieczenie pozostałych ruiny po zakładzie oraz wytyczenie pomiędzy nimi ścieżki dydaktycznej. Natomiast północna część parku stanowić będzie obszar zielony bez wytyczonych ścieżek, gdzie odwiedzający to miejsce będą mogli chadzać własnymi dróżkami.

– Chcemy te tereny otworzyć dla mieszkańców, którzy zyskają kolejną zieloną przestrzeń. Dzięki rekultywacji będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo poprzez zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni zadbamy o ocalenie historii tego miejsca – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie remontuje się frontową ścianę baterii koksowni, a także przygotowuje do odtworzenia dachu wieży węglowej. Prace potrwają do 2021 roku i pochłoną 21 mln złotych. 85% tej kwoty miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ta inwestycja to duże wyzwanie dla projektantów i wykonawców, ale jestem przekonana, że efekt będzie imponujący! – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Historia zakładu, który pierwotnie nazywał się „Gotthard”, sięga 1900 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze prace przy jego budowie. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni „Karol”. Pod koniec II wojny światowej zakład poważnie zniszczono. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947 – 1949, kolejne w następnych latach. Koksownia ostatecznie zakończyła swoją działalność w 1976 r, a od 1987 jest na liście zabytków.

 

(źródło: rudaslaska.com.pl)

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dwie osoby zginęły, 4 ranne! Tragiczny bilans wybuchu bomby w Kuźni Raciborskiej!

Policjant ze Świętochłowic stracił wszystko w pożarze! Koledzy robią rzutkę i proszą o pomoc

Paweł D. zatrzymany! Wiceprezes GKS Jastrzębie był poszukiwany za pobicie hokeisty!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button