RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska: Stacja Biblioteka na dworcu wybrana Dworcem Roku 2019!

Kolejna nagroda dla zrewitalizowanego przez miasto zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu! Obiekt został wybrany „Dworcem Roku 2019” przez jury konkursu zorganizowanego przez Fundację ProKolej we współpracy z Fundacją Grupy PKP.

 

 

PRZERAŻAJĄCE! TOP 5 Silesia Flesz: Starsi ludzie oddawani do szpitali na święta jak rzeczy!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Ta nagroda, po wyróżnieniu w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany i nagrodzie dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego, pokazuje, że mamy prawdziwą perełkę, docenianą w całym krajumówi prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, promocja transportu kolejowego, propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej. Do tegorocznej edycji zgłoszono 60 dworców, z których 10 zostało zakwalifikowanych do finału konkursu. Decyzją ekspertów powołanych przez organizatora w skład jury tytuł „Dworzec Roku 2019” przyznany został obiektowi w Rudzie Śląskiej – Chebziu. O wyborze zdecydowała jego funkcjonalność oraz działająca tam pod nazwą „Stacja Biblioteka” Miejska Biblioteka Publiczna. Natomiast internauci mogli zdecydować, do którego z finalistów trafi nagroda publiczności. Najwięcej głosów zdobył dworzec w Tarnowie.

 

Kompleksowa rewitalizacja dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostały regały biblioteczne oraz mieści się czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna przystosowana do odbywających się już w budynku spotkań i prelekcji. Zagospodarowano również przestrzeń pod kawiarnię.

 

Obok funkcji biblioteki zabytkowy dworzec zachował funkcję pasażerską. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc. W obiekcie powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca jest „bibliogród”. To przestrzeń, która utworzona została na zewnątrz budynku. Znajduje się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Koszt rewitalizacji dworca wyniósł ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

 

Stacja Biblioteka zdobyła już w tym roku nagrodę w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, organizowanym przez Zarząd Województwa. Jury przyznało nagrodę za „odważną próbę rewitalizacji zabytkowego budynku dworca poprzez nałożenie funkcji biblioteki, które stwarza szansę rewitalizacji społecznej i kulturalnej dla lokalnej społeczności. Za udane połączenie funkcji ze stacją kolejową również w detalu architektonicznym”. Rudzki dworzec zdobył też wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”, prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem tego konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

 

źródło: UM Ruda Śląska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gigant z USA stawia na śląskie oprogramowanie

Google poinformowało Cię o naruszeniu bezpieczeństwa danych? Sprawdź o co chodzi

Dali radę! Już 23 grudnia otwarcie 20 km autostrady A1 w Częstochowie!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close